Zdraví

Růže šípková: skromná i dravá schovanka bohyně Afrodity

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Růži nazývala královou květin již řecká básnířka Sapfó. Ve starověku byla zasvěcena bohyni lásky, krásy a plodnosti Afroditě, později Venuši. Její význačné postavení nikdy v historii nepokleslo. Energeticky v sobě mísí několik živlů – od vody má chlad, od země trpkost, od větru vůni a sladkost. Léčí horkost a záněty, pomáhá obnovovat tělesnou energii jin. V dnešní fytoterapii se používají hlavně růžové plody, tzv. šípky, takřka výhradně jako zdroj vitaminu C.

Růže – květina lásky - je spojována i s Pannou Marií, jak se zjevovala v Lourdech svaté Bernardettě. Na fyzické úrovni její vůně vykazuje účinek afrodiziakální, na duchovní úrovni nás učí soucitu. Růže vydechuje lásku v její úplnosti, senzuální i svatou. Ta vůně má schopnost léčit emocionální rány, dosáhne až na nejhlubší beznaděj a hluboko v duši obnovuje víru, že budeme zase schopni milovat.

2011-09-21.wild_rose.jpgRosa canina L., či chcete-li růže planá, růže divoká, nebo růže trnová se zdá být dravá a prakticky žádný sběrač šípků od ní neodchází nezraněn. Vlastní působení fytofarmak připravených z růžových plodů a květů je však maximálně jemné. Ve slabém nálevu se hodí i pro kojence. Při nákupu čaje však pečlivě sledujte přesné složení a vyhněte se směsím s poněkud agresivnějším květem ibišku. Pak se dočkáte velmi vděčného nápoje. Jeho příjemně nakyslá ovocná chuť láká k běžnému a dlouhodobému popíjení. Sušené okvětní plátky růže se dobře hodí do nejrůznějších směsí, které zjemňují a zkrášlují.

Jak na léčivé šípky

U nás se šípky nepěstují. Spotřebu pokrývají divoce rostoucí keře. Rostou skromně na suchých místech, okrajích cest, polí a lesů. Jsou vysoké až několik metrů a mají dlouhé trnité větve podobné prutům. Listy jsou střídavě lichozpeřené, na okrajích ostře pilovité, vespod s drobnými trny. Květy jsou světle růžové až bílé, pětičetné. Mají baňkovitou češuli, v níž je velký počet pestíků a na ní pět kališních cípů. Češule po oplození dužnatí a mění se v nepravý plod - šípek. Kvete na přelomu června a července.

2011-09-21.sipek0003.jpgNa sušení sbíráme šípky nepřezrálé, tvrdé, když mají ještě naoranžovělou barvu. Bývá to od září do října. Nevadí, když narazíte na jiný druh růže. Metod sušení je několik, ideální asi na kachlové peci, nebo na dobře větrané prohřáté půdě. V možnostech většiny z nás je sušit plody šípku na plechu v otevřené troubě při teplotě do 80 °C. Šípky se po sběru obyčejně podélně naříznou a plstnatý vnitřek se vyškrábne. I tak bude sušení dužiny trvat velmi dlouho.

Korunní plátky se sbírají v červnu a červenci, dříve než se úplně rozvinou, a suší se v tenkých vrstvách ve stínu, aby si zachovaly přirozenou barvu i vůni.

Uzdravující moc šípkové růže

Dobře usušené šípky mají stále červenou barvu a voní jako ovoce, lze je dobře rozdrtit v hmoždíři. Před přípravou nálevu tak učiníme. Poté drcené šípky vaříme s vodou 10 minut, čaj necháme nejdřív vychladnout na pitnou teplotu a teprve pak ho přefiltrujeme přes husté pláténko. Semínka šípku jsou obalena pichlavou vatičkou, jejíž chloupky se zapichují do pokožky podobně jako skelná vata. Podle bylináře Váni není možné, že by se po požití zapichovaly uvnitř trávicího traktu, přesto není příjemné mít je v ústech. Dráždí sliznici ke kašli, až k dávení.

Změklé, přemrzlé plody se sbírají na výrobu pálenky nebo marmelády (šípky rozpůlit a jadérka s chloupky odstranit). Destilát z šípků patří mezi vůbec nejaromatičtější.

2011-09-21.hip_tea.jpgTajemství dědka kořenáře Břetislava Nového vypadá následovně:
Dejte malou hrstičku (celých sušených) šípků do vody kolem 50-55 stupňů do termosky 1 l a nechte do rána. Zceďte a máte perfektní věc na revma. Dolijte na šípky vroucí vodu a za hodinu spařování máte perfektní čaj na imunitu a nachlazení. Zceďte a znovu spařte 2 hodiny další vodou a máte další lahodný čaj pro hosty a na ledvinové kameny.

Tento bylinář vnímá šípek zejména jako prostředek na detoxikaci, odolnost proti nachlazení a virózám, problémy s revmatizmem a tuhnutím kloubů. Doporučuje ho pít zejména v chřipkovém období, kdy se může podílet na dodávkách vitamínu C do těla. Nejsou to však zdaleka dávky dostatečné, odborníci hovoří o 10 mg na šálek. Zdá se, že bylináři mají sklon význam šípku v tomto směru přeceňovat. Nezapomínejme však, že i podle moderních výzkumů není klíčové miligramové množství jakéhokoli vitamínu denně, nýbrž jeho využitelnost organismem. A ta zase souvisí s celkovým komplexem látek. Proto jsou na trhu k dispozici tablety vitaminu C s šípky. Bioflavonoidy ze šípků ve spojení s kyselinou askorbovou její účinek několikanásobně zvyšují.

Blahodárná dávka vitaminů

Šípkový čaj je bohatý na vitamíny a flavonoidy, proto má různorodé účinky. Souhrnně ochlazující a stahující povahy. Působí močopudně – léčí nemoci močového ústrojí. Droga dále příznivě účinkuje při avitaminóze a také jako povzbuzující prostředek v rekonvalescenčním období. Používá se při žlučníkových kamenech a ateroskleróze. Jako rostlina Venušina dovede léčit dělohu, menstruační bolesti a výtoky. Léčivé působení odvaru z růžových plátků při mírných průjmech a pro léčbu oparů v ústech i na ústech je rovněž možno nazvat stahujícím. Tzv. růžová voda je také vhodná k péči o pokožku a k výplachům očí. Odvar ze semen růže šípkové působí při močových kaméncích či písku.

Pronikavý kosmetický účinek vykazuje olej lisovaný z šípkových semen. Doma si ho připravit nedokážeme, ale dá se koupit. Intenzivně působí na vrásky a hojí jizvy, vyhlazuje dokonce i jizvy staršího data, pokud se používá pravidelně. Suché a zralé pleti vrací mladistvý vzhled. Obsahuje vitamin A a vícenenasycené mastné kyseliny, zejména gama-linolenovou.

Připravit si můžete domácí variantu růžového oleje z růžových plátků. Natrhejte je během dopoledne, naplňte jimi sklenici a zalijte je panenským olivovým, slunečnicovým nebo jiným olejem tak, aby byly ponořené. Sklenici uzavřete. Nechte 2-3 týdny macerovat na slunném místě, občas protřepejte. Slijte a dobře vymačkejte. Získali jste tak vlastním přičiněním jednu z nejluxusnějších esencí používaných v kosmetice. Olej ochlazuje a je vhodný zejména pro zralou pokožku. Zpevňuje ji, čistí, udržuje mladistvou a svěží, zcela v souladu s odkazem bohyně krásy Afrodity.

Šípkové hálky jsou relativně velké chlupaté útvary na listech růže šípkové napadených žlabatkou listovou. Podle Janči a Zentricha jsou hálky ve formě tinktury výborným tonikem, stimulují imunitu a léčí horečky. Legendární Mathioli píše o hálkách jako o houbách, vlasatých uzlících a poukazuje na jejich německý název –Schlafapfel - jablko na spaní.

2011-09-21.sipek0004.big.jpg

Publikováno: 21.9.2011, 10:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA