Zdraví

Devatero léčivých sil devětsilu lékařského

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Ve vlhčích lesích především podhorských a horských oblastí můžeme najít rostlinu s velkými „kloboukovými“ listy, o jejímž využití v tradiční přírodní medicíně není sporu. Dávné kořenářky věřily, že může vyléčit devět chorob, ale předepisoval se mnohem víc, než by se ze jména dalo soudit. Ve středověkém Německu se používal k léčení moru, ale dobré služby může tato polozapomenutá léčivka poskytnout i dnes.

Devětsil lékařský, Petasites officinalis, je rostlinou, kterou můžeme pro léčení využít prakticky celou – od kořene po květ. Kořeny, které mají vynikající protikřečové účinky, se sbírají zpravidla brzy na jaře, ještě než rostlina začne kvést. Sbírat a sušit se dá také celý oddenek i rozložité listy devětsilu, které se tak nemusí používat pouze jako provizorní ochrana před deštěm.

Kořen devětsilu, který se dá použít při křečích žlučníku, žaludku i močového měchýře, lze podávat i proti střevním cizopasníkům dětem, které ho velmi dobře snášejí. Prášek z něj umletý se už ve středověku míchal s vínem a sloužil jako obranna proti nejrůznějším infekčním chorobám, včetně moru. A moderní výzkumy těmto indikacím dávají za pravdu. Účinné látky v kořenu devětsilu působí protizánětlivě, uvolňují cévy na krku a hlavě a potlačují i její bolest. Studie provedená mnichovským profesorem Wernerem Grossmannem dokonce prokázala účinnost této drogy při prevenci záchvatů migrény.

2011-06-23.devetsil0002.big.jpgČerstvé devětsilové listy, které si můžeme nasbírat od jara do podzimu, nacházejí zase uplatnění jako vynikající prostředek na obklady při revmatických potížích, výronech, vymknutích a otocích kloubů. Listy je před přiložením na postižené místo vždy potřeba naklepat, či úplně rozdrtit na kaši válečkem na nudle. Při otoku je pro lepší výsledek vhodné naklepané listy ještě ponořit do horkého oleje. Nadrcená kaše z listů se dá využít i na vředy.

Téměř metrový oddenek, který se sbírá velmi brzy na jaře, se dá používat při horečnatých chorobách, kašli, astmatu a dně. Jeho využití do různých čajů však brání jeho nepříjemný pach a také fakt, že v devětsilových drogách některé toxikologické výzkumy nalezly mírně toxické pyrrolizidinalkaloidy. V léčivých směsích pro vnitřní užití by tedy nemělo být devětsilu příliš a neměl by se bez odborného dohledu užívat příliš dlouho. Poměrně bezpečnou alternativou pro opatrné jsou devětsilové přípravky z lékáren, které bývají toxických látek uměle zbaveny.

Nálev proti padoucnici

Fenomenální rakouská bylinářka Maria Treben radila nemocným padoucnicí vypít denně po doušcích postupně jeden až dva šálky výluhu připraveného z čajové lžičky devětsilového kořene namáčeného dvanáct hodin v šálku studené vody. Teprve potom se výluh zahřeje a scedí a nalije do termosky, aby byl připraven k pití.

Publikováno: 23.6.2011, 12:50
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA