Zdraví

Vyrobte si Svatojánský olej

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Od konce června až do září zdobí mnoho mezí a okrajů pastvin a luk drobné žluté kvítky přibližně půl metru vysoké byliny – třezalky tečkované. Tato léčivá rostlina, jak podotýkají bylináři, prvořadého významu se v přírodní medicíně používá v mnoha formách, od nálevů přes tinkturu až po homeopatika. Z jejích květů však lze udělat i léčivý olej s mnohostranným použitím.

Výrobní postup svatojánského oleje z třezalky tečkované je jednoduchý. Najdeme vhodnou lokalitu a nasbíráme do sklenice květy. Jak podotýká rakouská bylinářka Maria Treben, měli bychom sbírat za slunečného dne. Květy bez natě pak volně naplníme do sklenice, a tu pak až po hrdlo zalijeme jemným olivovým olejem tak, aby všechny květy byly ponořené. Při nalévání dávejme pozor na vzduchové bubliny, jež se tvoří v oleji a které by po čase mohly způsobit pokles hladiny. Nádobu řádně uzavřeme a postavíme na teplé, nejlépe slunné místo, kde ji necháme několik týdnů.

2011-06-21.olej0004.jpgPo čase se olej zbarví do červena. Po několika týdnech obsah sklenice přefiltrujeme přes hadřík a zbytek květů vylisujeme. Výsledný svatojánský olej uskladníme v tmavých lahvičkách, kde vydrží účinný až dva roky. Uvedený postup lze podle různých doporučení modifikovat. Pro získání vynikajícího hojivého prostředku na popáleniny se doporučuje nahradit olivový olej lněným. Použít se však dá i olej slunečnicový.

2011-06-21.olej0003.jpgNámi vyrobený Svatojánský olej má v přírodní medicíně vskutku mnohostrané použití: na otevřené rány, pohmožděniny a zranění, při výronech krve, při oteklých žlázách, na drsnou pokožku tváře, při bolestech v zádech a kříži, při revmatismu, na bolestivé bříško kojenců, na hemoroidy či jako přírodní masážní emulze. Na popáleniny je pak nejvhodnější ten se lněným olejem.

A proč se námi vyrobený olej z třezalky nazývá svatojánský? Červenou barvu mu dodává šťáva z květů. V dřívějších dobách se věřilo, že třezalku utrhl apoštol Jan na Golgotě v místech, která byla skropena krví ukřižovaného Krista. Spasitelova krev se tak tajemně ukryla do žlutých květů, které dávají bylině její zázračnou léčivou moc. Tento údajný apoštolův čin pak v němčině či angličtině připomínají i její názvy: Johanniskraut, resp. Common Saint John’s Wort.

2011-06-21.olej0002.big.jpg

Publikováno: 22.6.2011, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA