Zdraví

Hluchavka: Bílý archanděl pomáhající nejen ženám

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Jednou z nejrozšířenějších léčivých rostlin planě rostoucích v české krajině je dozajista hluchavka. Roste všude – v nížinách i podhůřích hor – a vypadá tak trochu jako zmenšená kopřiva ozdobená od jara do podzimu nádhernými drobnými bílými kvítky. Její nápadná podoba s kopřivou není ovšem jen vnější, dá se použít i při léčení mnoha chorob a obtíží. Má ovšem svá specifická použití. A narozdíl od kopřivy má jednu nespornou výhodu: při sběru nepálí.

Že je hluchavka vzhledem velmi podobná kopřivě si lidé všimli už velmi dávno. Ve starověku ji proto také mezi různé druhy kopřiv zařazovali. A protože nepálila, říkali o ní, že je to „mrtvá“, někdy též „hluchá“, kopřiva. A tato označení se ostatně v mnoha evropských jazycích dochovala dodnes. Lidově však dostávala různá jména, z nichž asi nejrozšířenější se stalo Bílý archanděl. Snad kvůli bílým kvítkům připomínajícím andělská křídla, snad kvůli tomu, že začíná kvést na přelomu května a dubna, tedy v době, kdy se 8. května slavíval svátek Archanděla Michaela.

2011-05-26.DeadNettle01.jpgMezi mnoho druhů mrtvých kopřiv zařadili hluchavku již starověcí botanici z římského období Pedanius Dioscoridés a Plinius, kteří ji také doporučovali na léčení některých neduhů. Cenili si ji na zmírnění horečky a revmatismu tím, že podporovala pocení, její lístky pak doporučovali jako čaj na vnitřní i vnější krvácení a ulehčení od průjmů. Obklady z čerstvých rostlin jim pak pomáhaly zmírňovat otoky a urychlovaly hojení nejrůznějších kousnutí, bodnutí a popálenin. Věřili také, že obklad z hluchavkové směsi s vínem dokáže změkčit slezinu, a tím potlačit melancholii. A v této formě použití hluchavek přebírali i jejich středověcí a novověcí následovníci. Pužívala se i jako žluté barvivo na vlasy.

2011-05-26.DeadNettle02.big.jpgLéčivé účinky hluchavky

Dnes je o hluchavce známo, že obsahuje řadu zdravých prospěšných látek: silice, slizové látky, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy, saponiny, isoquercitrin, cholin, tyramin, biogenní aminy, histamin, metylamin, řadu stopových prvků. Kvůli obsahu slizu dovede chránit sliznice, působí protizánětlivě a její saponiny napomáhají uvolňování hlenů, a tak nachází uplatnění jako čaj při zánětech horních cest dýchacích a přidává se i do různých směsí na kašel. Při výplachu nosu hojí hluchavka i zánět nosohltanu.

Listy hluchavky jsou v lidovém léčitelství oblíbeným prostředkem proti průjmům, úplavici a střevním kolikám. Vzhledem k jejímu protizánětlivému působení se používá při zánětu střev a žaludku. A protože je její působení velmi příjemné, bez známých kontraindikací a vedlejších účinků, dá se s úspěchem použít i při průjmech a zažívacích potížích u malých dětí.

Protizánětlivý a zklidňující hluchavkový nálev se osvědčil při léčbě hemeroidů i při regulaci ženských hormonálních procesů, potažmo menstruačních potíží. Na krvavé problémy v oblasti konečníku i na výtoky z ženských pohlavních orgánů se však dá nasadit i zevně hluchavková nať, jako přísada do koupele. V takovém případě je vhodné byliny před použitím jeden den macerovat ve vlažné vodě a před přidáním do koupele ještě krátce převařit.

Hluchavkový nálev

Recept na běžný hluchavkový nálev (čaj) je poměrně jednoduchý: jednu až dvě čajové lžičky sušených květů zalijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme čtvrt hodiny vylouhovat. Po chvilce odstátí scedíme a popíjíme 2 šálky denně. Čaj z květů má nádherně zlatavou barvu a nevtíravou chuť a dá se používat i dlouhodobě. Místo květů lze ovšem použít i nať, která má ovšem méně harmonickou chuť.

Tinktura z hluchavky

Při nespavosti může podle některých receptů pomoci i následující tinktura vyrobená z hluchavkových květů. Pět lžic květů zalijeme půl litrem lihu nebo kvalitního destilátu a dobře uzavřeme v lahvi. Během následujících dvou týdnů necháme směs odstát a občas protřepeme. Užívá se 10 – 20 kapek tinktury před spaním.

2011-05-26.DeadNettle03.big.jpg

Sběr a skladování hluchavky

Hluchavka roste divoce v křovinách, u cest, plotů, ve vlhkých lesích i na různých rumištích a navážkách. Vyhovuje jí vlhká půda bohatá na dusík. Hluchavkové květy se dají sbírat prakticky po celé jaro a léto od května do konce srpna.

Pro léčebné použití v čajích je vynikající surovinou zejména hluchavkový květ. Není-li k dispozici hluchavka bílá, dá se stejným úspěchem použít i její žlutá příbuzná. Sbírá se jen bílá koruna bez kalichu. Nasbírané květy se suší rychle asi při teplotě 40°C a skladují se v dobře uzavřených nádobách, aby vlhkost ze vzduchu nepřebarvila drogu do hněda. Někteří staří bylináři proto doporučovali přidat na dno skladovací nádoby trochu vápna, které by vzdušnou vlhkost v lahvi vstřebalo.

Použití výhradně hluchavkového květu na domácí léčebné použití má ovšem jeden nepříjemný zádrhel. Kvítky jsou drobné a velmi sesychají, takže na kilogram sušené drogy je zapotřebí nasbírat asi osm až deset kilogramů květů.

2011-05-26.DeadNettle04.big.jpg


Foto Jakub Malina, Donar Reiskoffer, Hans Hillewaert

Publikováno: 26.5.2011, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA