Zdraví

Vytrénujte si zrak podle doktora Batese

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Ochabuje vám zrak a vyšetření očním lékařem nenaznačuje, že by vaše oči trpěly nějakou zřejmou poruchou či nemocí? Pak vám možná může pomoci metoda, kterou již před devadesáti lety vyvinul americký oftalmolog William Bates. Není příliš náročná a na její pozitivní účinky přísahají tisíce lidí po celém světě.

Oční specialista Dr. William Bates vydal v roce 1919 knihu Lepší zrak bez brýlí, která okamžitě nadchla desetitisíce čtenářů. Autor v ní totiž tvrdí, že za téměř všemi problémy se zrakem obvykle stojí napětí v očích a léčba těchto potíží brýlemi není nezbytně nutná, někdy je dokonce škodlivá. Aby nabídl svým pacientům alternativu, vyvinul speciální tréninkovou metodu, která ochabujícímu zraku pomůže navrátit jeho původní funkci.

Základy jeho metody jsou jednoduché, spočívají v několika jednoduchých cvičeních, které jeho pacienti každodenně praktikovali. Od dob jejího zakladatele tento jednoduchý soubor rozšiřovali další jeho následovníci, a tak v současné době existuje mnoho modifikací a systémů, nicméně základní stavební prvky mají společné.

2010-10-19.Bates01.jpgZakrývání očí

Jako velmi důležitý faktor, který má oslabenému zraku ulevit, chápal Bates hlavně odpočinek očí od zrakových vjemů. Ten je důležitý i přes den, kdy je v okolí velké množství světla. Pouhé zavření očních víček nicméně zcela nepomáhá, protože skrz ně stále proniká malá část světla. Proto Bates doporučoval si oči zakrývat dlaněmi tak, aby se ruce nedotýkaly očních víček a nevyvíjely žádný tlak na okolí oka. Prospěšné také je naučit se zcela vyprázdnit mysl a oprostit ji během cvičení od všech představ a fantazií. Toto „cvičení“ se provádí deset minut dvakrát až třikrát denně.

Časté mrkání

Aby se oči stále provlhčovaly, doporučuje Batesova metoda časté mrkání. Často až několikrát za deset sekund. Lidé, kteří nosí brýle, často příliš nemrkají a jejich upřený pohled zvyšuje napětí v očích.

Proplachování očí

Další z podpůrných praktik na zlepšení zraku doporučuje časté proplachování očí. Pacient by si měl podle Batese zavřené oči ráno propláchnout dvacetkrát teplou vodou a dvacetkrát studenou. Večer se postup zopakuje, ovšem začíná se vodou studenou a pokračuje vodou teplou.

2010-10-19.Bates02.jpgPohybování očima

Jako jednu z nejlepších metod zlepšení zraku označoval William Bates vědomé napodobování nevědomého přesouvání normálního zraku. Vědomé pohybování očima do stran i vzhůru a dolů by nicméně nemělo být usilovné a namáhavé, oči by si spíše měly odpočinout a mobilizovat se.

S tímto cvičením souvisí i další doporučované cvičení dr. Batese: pacient v mírně rozkročené stojící poloze se stokrát mírně kývavě pohybuje ze strany na stranu a poté střídavě mrká do stran či hledí na určitý konkrétní fixní předmět (např. za oknem).


william-bates.thumb.jpg

William Bates

William Bates byl americký oční lékař a autor tréninkové metody pro zlepšení zraku. Narodil se 23.12.1860. Zemřel 10.6.1931 ve věku 71 let.

Zaostřování pohledu

Cvičení akomodace čočky se provádí střídavým zaostřováním zraku na dvě tužky, z nichž jednu si pacient drží asi 15cm od nosu a druhou v natažené paži. Opakuje se zhruba desetkrát a při každé změně zaostřování se prokládá mrknutím.

Při „běžném“ pohledu na nějaký předmět by pacient s oslabeným zrakem měl neustále měnit místa zaostření pohledu. Nejlépe neustálým posouváním pohledu z jedné strany na druhou, nahoru a dolů. Tento pohyb může být miniaturní a přitom velmi dobře procvičuje oční svaly. Naopak větší pohyb prý pomáhá méně.

Vizualizace představ

Batesova metoda očního tréninku klade velký důraz na představivost a vizualici paměťových představ. Například vzpomínání na barvy se zakrytýma očima zlepšuje samotné zrakové vnímání těchto barev v běžném životě.

Publikováno: 14.11.2010, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA