Svět

Sporný Šivův chrám bude demilitarizovanou zónou

Autor: (jds)

Obrázek

Haag, 18.7.2011
Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu nařídil Thajsku a Kambodži stáhnout vojáky ze sporné pohraniční oblasti v blízkosti starobylého chrámového komplexu Prasat Preah Vihear, o jehož okolí vedou obě země dlouholeté vojenské spory. Šivův chrám na vrcholku pětisetmetrového útesu v Dângrêských horách, který je od roku 2008 pod ochranou UNESCO, by měl být až do dalšího rozhodnutí soudu demilitarizovanou zónou a nad oblastí by měli bdít pozorovatelé ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Když v roce 2008 zařadilo UNESCO na seznam světového kulturního dědictví hinduistický chrám z 9. století Prasat Preah Vihear, přililo toto rozhodnutí olej do ohně v mnohaletém sporu o strategický příhraniční útes, o jehož ovládnutí usilují Thajsko a Kambodža od konce koloniální nadvlády v oblasti. V roce 1962 sice samotný chrám, který postavili panovníci dávné Khmerské říše, přiřkl mezinárodní soud Kambodži, nicméně nevyřešil tehdy otázky přístupu k této památce, protože jediné přístupové cesty k tomuto místo vedou ze sousedního Thajska. Od té doby vznikají mezi oběma zeměmi v tomto regionu pohraniční šarvátky, z nichž zatím poslední si letos na jaře vyžádala několik desítek životů a z oblasti před boji uprchlo i mnoho civilistů.

Haagský soud, který zasedl na žádost Kambodži, včera prohlásil, že obě strany musí z oblasti stáhnout své vojáky a umožnit přístup k pozorovatelům z regionálního bloku ASEAN. Do dalšího rozhodnutí soudu, které by mělo vnést jasno do vágních formulací ohledně přístupu ke spornému chrámu, bude oblast vyhlášena jako demilitarizovaná zóna. Obě země již potvrdily, že budou rozhodnutí soudu respektovat, i když se podle expertů očekává mnohaletý spor.

Výstavba prvního chrámu zasvěceného hindskému bohu Šivovi na vrcholku Preah Vihear začala v ranném 9. století a pokračovala v několika dalších staletích. Chrám je zpodobněním posvátné hinduistické hory Méry, domova bohů. Více informací o této jedinečné památce jsme přinesli v dubnové zprávě.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 19.7.2011, 9:50
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA