Svět

Australské skalní kresby v ohrožení

Autor: (jds)

Obrázek

Odborníci varují, že do padesáti let by mohla většina starověkých skalních kreseb domorodých Australanů zmizet z povrchu světa. V minulých dnech proto zahájili národní kampaň na ochranu tohoto jedinečného kulturního dědictví nejmenšího světového kontinentu.

Profesor Paul Tacon z australské Griffith University zahájil novou celoaustralskou kampaň na záchranu vyhlášených skalního umění starověkých Australanů. Podle něj totiž hrozí, že do padesáti let zmizí více než polovina těchto kreseb. Bez registru národního dědictví skalního umění Austrálie je totiž odhadem asi 100 tisíc míst v nebezpečí, že budou zničena vandaly nebo průmyslovým a urbanistickým rozvojem. „Australské skalní umění je k nezaplacení. Je mnohem starší než většina vzácných uměleckých děl v galeriích po celém světě. Nabízí unikátní vizuální archiv Austrálie, jehož historie sahá minimálně patnáct tisíc let zpátky,“ uvedl Tacon.

2011-06-03.rockart02.jpgSkalní umění původních Australanů se skládá z obrazů, kreseb, rytin a postav z včelího vosku ukrytých pod různými převisy na skalách a balvanech, či v jeskyních. Podle Tacona je zapotřebí především vytvořit samostatný výzkumný ústav, který by tyto vzácné artefakty důkladně prozkoumal, zdokumentoval a hlavně chránil. „Mnoho jiných národů, kde se skalní umění vyskytuje v menším měřítku, mají své národní registry a archivy, ale Austrálie nikdy neměla ani jeden. Jsme tak ve výzkumu a ochraně tohoto druhu národního dědictví za ostatními zeměmi jako Čína, Jižní Afrika, Francie, Indie a Španělsko,“ tvrdí Tacon.

Plánovaný registr a digitální archiv bude společnou iniciativou Griffith University a Australian National University. Bude mít také silné vazby s domorodými komunitami, muzei a dalšími vysokými školami. Práce v terénu, na nichž budou spolupracovat domorodí Australané, archeologové a další vědci, se budou konat po celé Austrálii. Další informace a více informací o australském skalním umění a projektu na jeho záchranu najdete přímo na jeho stránkách: http://www.protectaustraliasspirit.com.au.

Publikováno: 3.6.2011, 8:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA