Připravujeme

Keltský telegraf: hledají se noví čerti

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Pro druhý ročník moderní rekonstrukce keltského způsobu dorozumívání pomocí světelných signálů hledají organizátoři pro nová stanoviště místní posádky, které by byly ochotny 26. března 2010 přenést světelný signál dál. Oproti loňsku se trasa letošního Keltského telegrafu upravuje a také se uvolnila místa čertů na některých již zavedených stanovištích.

Od Sněžníku ke Sněžníku

Podle aktuálních informací od ústředního koordinátora Keltského telegrafu Vlastimila Hely, by se Keltský telegraf 2011 chtěl pokusit propojit postupně předávaným světelným signálem dva vrcholy s názvem Sněžník. Konečným příjemcem signálu by byl jako v loňském roce Děčínský Sněžník na česko-německé hranici, ovšem začínalo by se na Králickém Sněžníku na severní hranici česko-polské, odkud by signál vyslal první čert, pan Jindřich Morávek, směrem k Velké Javořině, na které začínal loňský Keltský telegraf.

Pro úsek mezi Kralickým Sněžníkem (A) a Velkou Javořinou (B) je ovšem zapotřebí vytvořit zhruba tři (či více) stanovišť s výhledem na předešlé a následující stanoviště a obsadit je v příslušný čas potřebnou posádkou. Tato stanoviště ještě nejsou nijak upřesněna a organizátoři vyzývají všechny místní znalce terénu, aby se se svými návrhy připojili. Realizace prodloužení trasy Keltského telegrafu na Moravě je plně v rukou místních milovníků keltské historie…

Na vloni velmi úspěšném jihomoravském úseku Keltského telegrafu byla také vložena nová stanice na vrchu Karlák u Čejče, která zatím nemá svého čerta. Zájemci o tuto telegrafní stanici se mohou hlásit prakticky okamžitě, nejrychlejší budou odměněni čestnou funkcí místního čerta.

Kritická bude Vysočina

Jak ukázal loňský rok, kritickým úsekem východo-západní trasy napříč Českou republikou je zejména přechod přes Vysočinu, a to nejen kvůli počasí, které zde bývá velmi nestabilní. Síť zdejších stanovišť by bylo vhodné také zahustit, a proto uvítáme nové čerty i z této oblasti. Aktuálně potřebujeme hlavně nové čerty kteří by přenesli signál od již obsazeného stanoviště Špičák u Třešti východním směrem zhruba do oblasti mezi Humpolcem a Čechticemi.

Na tomto úseku bylo vloni jediné stanoviště Křemešník, na němž se pro letošek uvolnilo čertovské místo. Konkrétní vedení letošní trasy je opět možné modifikovat podle znalostí a potřeb místních Keltů. Uvítáme proto jakékoliv návrhy a nápady, případně kontakty na potenciální čerty v této oblasti.

Vynechává se Velký Blaník

Kvůli vzrostlým pětadvacetimetrovým stromům a zájmům ochrany přírody v přírodní rezervaci není možné využít jako další stanoviště Keltského telegrafu vrchol Velkého Blaníku. Pro přenesení signálu se proto připravuje několik alternativních stanovišť severně od této hory, blíže ke keltské řece Sázavě.

Tento nový úsek Keltského telegrafu by měl navázat na předešlý úsek od Vysočiny a předat signál na Bílý kámen u Velkých Popovic.

Západně od Prahy se uvolnilo i čertovské místo na hoře Varhošť. Také sem hledáme nové zájemce.

Na vyřešní všech zmíněných změn v trase a obsazení Keltského telegrafu se usilovně pracuje. Máte-li k nim jakékoliv návrhy a nápady, spojte se prostřednictvím mailu redakce měsíčníku REGENERACE s koordinátorem akce, arcičertem Vlastimilem Helou, který případně poskytne další potřebné informace. Pokud navíc víte o někom, kdo by se mohl do příprav nových úseků trasy zapojit, informujte ho. Keltský telegraf 2011 se blíží a úspěch záleží pouze na jeho budoucích účastnících.

Současný stav příprav trasy Keltského telegrafu včetně kontaktů na místní čerty budeme průběžně zveřejňovat. Na mapkách v tomto článku vám přinášíme aktuální údaje o již stanovených stanovištích. Modře jsou vyznačeny nová stanoviště. Bílou značku mají ta, která jsou zatím bez čertovské posádky.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 9.1.2011, 14:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA