Připravujeme

Pražský orloj oslavil 600 let. Nebo ne?

Autor: (jds)

Obrázek

Vloni proběhly v Praze oficiální oslavy šesti set let od první písemné zmínky o orloji na Staroměstském náměstí. Čtenáři portálu KADUCEUS a posluchači Českého rozhlasu si tuto vyhlášenou památku připomenou v první lednový den čtvrt hodiny po poledni, kdy si o orloji v rozhlasovém pořadu Stopy, fakta, tajemství popovídají reportér Stanislav Motl a šéfredaktor našeho portálu Jakub Malina.

Aktualizováno 

„Když mě Stanislav Motl jako autora knížky o esoterické symbolice orloje požádal, jestli bychom nenatočili k výročí pořad, řekl jsem mu, že ho asi zklamu. Já osobně se totiž domnívám, že to skutečné výročí založení orloje jsme o nějakých dvacet – možná třicet – let už propásli,“ prozradil o vzniku pořadu Jakub Malina. „Nicméně dodnes vlastně nikdo pořádně neví kdo a kdy první pražský orloj sestrojil, takže oslavit první písemnou zmínku o pražském orlojníkovi také není úplně od věci.“

Celý rozhovor, který se vine kolem tajemství symbolů, legend, možných tvůrců, ale třeba i sošek, které na orloji dnes nenajdete, si můžete poslechnout v premiéře v sobotu 1. ledna 2011 ve 12.15 na ČRo 2 - Praha. Pokud před esoterikou orloje v rádiu dáte přednost novoročnímu projevu prezidenta republiky v televizi, můžete si reprízu reportáže Staroměstský orloj z cyklu Stopy, fakta, tajemství poslechnout tentýž den večer na ČRo 6 zhruba ve 22:35. Další repríza je naplánována na úterý 4. ledna od 17:30 na ČRo 2 - Praha.

Publikováno: 1.1.2011, 9:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA