Připravujeme

Keltský telegraf rozzáří vrcholky českých a moravských hor

Obrázek

K letošnímu Keltskému telegrafu, kterým v sobotu 26. března 2011 po setmění ožijí kopce, návrší a hory po celé České republice, je nakonec připraveno šest desítek stanovišť. Světelný signál se začne šířit po 20. hodině směrem na západ a, vzhledem k dosavadním zkušenostem i předpovědi počasí, organizátoři ještě zpřesnili časový plán celé akce.

Hlavní změnou oproti předešlým přenosům je to, že každé stanoviště dostalo svůj přidělený čas, ve kterém nejpozději musí světelný signál odeslat. Časový rozestup mezi stanovišti jsou zpravidla dvě minuty, které by za ideálních podmínek měly stačit k přijetí a odeslání signálu. „Dosavadní testy ukázaly, že pokud bychom při přenosu signálu mezi stanovišti čekali pouze na vizuální vjem, může se stát, že čerti na koncových stanovištích by tam mohli být i několik hodin,“ vysvětlil hlavní organizátor trasy Keltského telegrafu Vlastimil Hela z měsíčníku REGENERACE.

Letošní Keltský telegraf probíhá na více než trojnásobku loňského počtu stanovišť, v některých místech se signál větví do různých směrů. A tak bude jistě zajímavé pozorovat, jaké zkušenosti si z letošního telegrafování čerti odnesou. Začíná se tradičně na Velké Javořině na česko-slovenských hranicích ve 20:00 a odsud se bude signál šířit dále do celé České republiky. Konečným příjemcem signálu by měl být po necelé hodině Děčínský Sněžník na česko-německých hranicích. Na mnoha místech, jako například na Nákle, Buchlově či Vepří u Benešova se chystá i doprovodný program, a tak není problém Keltského telegrafu se zúčastnit osobně. Navíc v průběhu akce, zhruba půl hodiny po startu signálu se mnohé obce a města v České republice připojí k celosvětové Hodině Země a na hodinu zhasnou část veřejného osvětlení. Pozorovat tento neobvyklý úkaz z krajiny bude dalším bonusem pro české a moravské čerty.

Prohlédněte si online interaktivní mapu a seznam stanovišť letošního Keltského telegrafu.

Publikováno: 25.3.2011, 12:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA