Poznání

Starý papyrus přináší svědectví o Ježíšově manželství

Autor: (jds)

Obrázek

Jednou z nejvzrušivějších zpráv z desátého mezinárodního kongresu koptských studií, který se koná jednou za čtyři roky, je, že harvardská profesorka Karen L. Kingová oznámila objev nového papyrového fragmentu obsahujícího další z dokladů o tom, že první křesťané věřili, že Ježíš byl ženatý. I když výzkum útržku papyru je teprve v počátcích, úterní oznámení renomované vědkyně okamžitě vzbudilo celosvětový zájem mezi odborníky i laickou veřejností.

Víte, že…? Nepřehlédněte 

Předmětem nové senzace je neveliký útržek papyru ze 4. století o rozměrech zhruba čtyři krát osm centimetrů. Jedna strana zlomku původně většího textu obsahuje osm neúplných řádků rukopisu, zatímco druhá strana je těžce poškozena a inkoust tak vybledlý, že viditelná jsou pouze tři slova a několik jednotlivých písmen, navíc pouze v infračerveném světle. Přesto se mezi písmeny čitelnými snad jen pod lupou vyskytuje text, o němž je osmapadesátiletá teoložka Kingová a řada jejích dalších renomovaných kolegů přesvědčena, že mohou přispět do diskuse o chápání pohledu na manželství a ženský prvek v raném křesťanství: „Ježíš jim řekl: 'Má manželka'“

Ačkoliv světová média, včetně těch českých, informují o fragmentu svitku jako o žhavé novince, objev sám zas až tak nový není. Anonymní vlastník totiž má k dispozici dopis profesora Gerharda Fechta z fakulty egyptologie na Svobodné univerzitě v Berlíně ze začátku osmdesátých let. V něm profesor naznačuje, že předmětný svitek považuje za důkaz pro případné manželství Ježíše. Majiteli pouze mnoho let trvalo přesvědčit uznávanou profesorku Kingovou, aby svitek prozkoumala také a vytvořila vlastní překlad. Kingová, která podle vlastních slov pochybovala o autenticitě fragmentu, dlouho odmítala, ale v prosinci loňského roku majitele pozvala na Harvard, aby jí text předložil k přezkoumání.

2012-09-20.mm.big.jpgPo prozkoumání textu však, jak se zdá z úterního referátu Kingové na mezinárodním kongresu v Římě, pochyby zmizely. „Fragment naznačuje, že někteří raní křesťané udržovali tradici, že Ježíš byl ženatý,“ citují její slova média po celém světě. Oporu totiž nachází i v dalších akademických autoritách. V březnu letošního roku fragment prozkoumala spolu s kolegyní, profesorkou náboženství na univerzitě v Princetonu, Annemarie Luijendijkovou i s ředitelem Ústavu pro studium starověkého světa v New Yorku Rogerem Bagnallem, kteří v oboru patří k největším znalcům. Jejich názor na autenticitu zkoumaného textu navíc podpořil i koptský expert z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Ariel Shisha-Halevy, který si fragment mohl také prohlédnout. „Definitivní verdikt závisí na dalším zkoumání kolegů a dalším testování. Budeme ještě prověřovat hlavně chemické složení inkoustu,“ řekla profesorka Kingová pro zpravodajtví Harvardské univerzity.

Gnostická pravda o manželství

Informace o tom, že Ježíš byl za svého života ženatý, také nejsou žádnou světovou novinkou. Nejstarší zmínky lze najít právě v raných křesťanských spisech z druhého, třetího i čtvrtého století, než byly gnostické směry křesťanské víry prohlášeny za kacířské a potlačeny. Velké množství zmínek a náznaků obsahují například koptsky psané texty ze souboru gnostických evangelií nalezeného u egyptského Nag Hammádí. Také nad jejich věrohodností se teologové a historici přou už dlouhá léta.

V moderní době tyto prastaré informace o Ježíšově manželství s Marií Magdalénou oprášil v roce 1973 Donovan Joyce ve své dnes poněkud opomíjené knize The Jesus Scroll. V osmdesátých letech minulého století na něj navázali badatelé Henry Lincoln, Richard Leigh a Michael Baigent, kteří ve své knize Svatá krev a Svatý grál (The Holy Blood and the Holy Grail, 1982) zkoumání rozšířili i o osudy údajných Ježíšových potomků z tohoto manželství. Na tuto ve své době šokující knihu navázali svými výzkumy i mnozí další badatelé, kteří vytvořili celou řadu velmi zajímavých studií. U nás jsou například známy z českých překladů knihy britského spisovatele Tima Wallace-Murphyho a Marilyn Hopkinsové (Rex Deus, Strážci pravdy). Celosvětovou proslulost k tomuto tématu však přitáhl zejména spisovatel Dan Brown, který si některá fakta a spekulace vypůjčil do svého bestselleru Šifra mistra Leonarda . Jeho prostřednictvím se následně téma dostalo až na plátna kin po celém světě.

Publikováno: 20.9.2012, 11:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA