Poznání

V Austrálii objevili neznámé skalní malby

Autor: (jds)

Obrázek

Australští archeologové objevili v severní části kontinentu nové, dosud nezmapované skalní kresby. První radiokarbonové testy ukázaly, že mohou být až osmadvacet tisíc let staré a patří tak mezi vůbec nejstarší lidské umělecké výtvory vůbec.

Jak minulý týden informovala tisková agentura AP, jeskyně Nawarla Gabarnmang v Severním teritoriu Austrálie ukrývala dosud neprobádaný umělecký poklad z počátků lidstva. Archeolog z University of Southern Queensland Bryce Barker na jejích stěnách v červnu loňského roku objevil „nové“ skalní kresby provedené dřevěným uhlím a minerálními barvami. A protože část kreseb byla provedena organickým materiálem, bylo možné vzorky použitého materiálu podrobit radiouhlíkovým testům na jejich stáří. Novozélandská laboratoř nedávno potvrdila, že se jedná o materiál starý bezmála 28 tisíc let.

Datování jednoho z tisíců obrázků na skále známé jako Úkryt Nawarla Gabarnmang budou zveřejněny v příštím vydání renomovaného časopisu Journal of Archaeological Science. „Je to jednoznačně nejstarší ze skalní umění v Austrálii a patří k nejstarším na světě,“ tvrdí Barker.

Austrálie je vyhlášeným nalezištěm pravěkých skalních maleb, které patří k nejstarším na světě a v loňském roce dokonce na kontinentu odstartovala celonárodní kampaň na jejich přesnou evidenci a záchranu. Nicméně nejstarší dosud známé artefakty skalního umění pocházejí ze Španělska ze stěn v jeskyni El Castillo. Podle testů uran-thoriovou metodou jsou přinejmenším čtyřicet tisíc let staré. Také ve Španělsku se dodnes nacházejí nové artefakty z počátků historie homo sapiens.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 28.6.2012, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA