Poznání

Vězení ustoupí nejstaršímu křesťanskému kostelu na světě

Autor: (jds)

Obrázek

Megiddo (Izrael), 23.4.2012
Před čtyřmi lety narazili v izraelském Megiddu při rekonstrukci místní věznice na mimořádně cenný archeologický nález pozůstatků ranně křesťanského chrámu. Význam tohoto místa pro budoucí cestovní ruch ve Svaté zemi dokládá, že se izraelské úřady rozhodly vybudovat na místě archeologické muzeum a celou věznici přesunout.

Jak tento týden oznámil izraelský list Haaretz plán přesunout vězení v Megiddu a na jeho místě turistům prezentovat pozůstatky pravděpodobně nejstaršího křesťanského kostela na světě je zase o krok blíže k uskutečnění. V nejbližších dnech bude zveřejněno mezinárodní výběrové řízení na investora, jemuž bude místo svěřeno do správy, a který na místě vybuduje turisticky atraktivní archeologický park. Odhaduje se, že akce bude stát 26 milonů šekelů (přes 130 milionů korun). Zájem již předběžně projevilo několik amerických a korejských společností. Nabídky musí být předloženy nejpozději do 5. června.

2012-04-24.meggido2.jpgPozůstatky chrámu nalezli dělníci a trestanci pracující na rekonstrukci megiddského nápravného zařízení před čtyřmi lety. Na místě pokrývajícím 3000 metrů čtverečních postupně odkryli zejména nádhernou antickou mozaikovou chrámovou podlahu se třemi nápisy v řečtině, které dokládají, že se jedná o chrám z dob, kdy ještě nebylo křesťanství v římské říši instituciálně zakotveno. Nápisy a další nálezy, jako například mince, historici datují do třetího století.

Chrám stál na území starověké osady Kefar Othnay (Římany nazývané Maximianopolis). Výsledky výzkumů naznačují, že do rituálů místní křesťanské komunity byli zapojeni i příslušníci římské šesté legie, která se v Maximianopolis usadila. Další nálezy z Kefar Othnay totiž dokládají, že velitel římské posádky z roku 230, setník Gaianus (Porphyrius), byl křesťan. V jeho domě, který vykopávky odhalily, se našlo jeho jméno umístěné na krásné mozaice s nápisem „Jesus Christus, Deus“. Tato mozaika je považována za nejstarší mimobiblický „světský“ doklad o víře v božství Ježíše Krista. Podobně i nápisy z chrámu se odkazují k Ježíšovu božství. Nejstarší dosud odkrytý křesťanský chrám tak poněkud pradoxně stával v místech, kde má vše podle křesťanské tradice spíše skončit – na úpatí hory Megiddo (Har Megiddo), Armagedonu ze Zjevení sv. Jana.

2012-04-24.meggido3.big.jpg

Věznice, která dosud stojí na pozůstatcích této mimořádně významné starověké lokailty, se podle plánů izraelských úřadů přesune dva kilometry na západ do dvou let. A místní památkáři doufají, že zpřístupnění archeologického parku pro veřejnost nebude trvat o moc déle. Odhadují totiž, že na místo by v prvních letech po jeho zpřístupnění mohlo dorazit až půl milionu křesťanských poutníků ročně, což by mohlo významně oživit místní ekonomiku. Podle projektového manažera Gada Jaakova na tom mají ohromný zájem i všechny místní křesťanské, židovské i arabské komunity.


Foto IAA, Golf Bravo


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 24.4.2012, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA