Poznání

Tajemné blízkovýchodní petroglyfy fascinují archeology

Autor: (jds)

Obrázek

Jednou z největších atrakcí moderních luštitelů historických záhad posledního století je zkoumání původu a účelu tajemných obřích obrazců, které jsou viditelné pouze ze vzduchu, na planině Nazca v Peru. Málokdo ovšem ví, že podobně záhadnými petroglyfy je doslova poseta i krajina na Blízkém východě.

Víte, že…? 

V pásu krajiny mezi Sýrií a Saúdskou Arábií je možné při pohledu z výšky najít tisíce záhadných obrazců, které nemají přírodní původ. Spolu s rozvojem celosvětového mapování pomocí leteckých a satelitních snímků (například známé Google Maps či Google Earth) nemohly tyto záhadné struktury ujít pozornosti ani badatelům, kteří se nyní snaží tyto struktury zkatalogizovat, prozkoumat a případně vysvětlit. „Jenom v samotném Jordánsku máme kamenné struktury, které jsou daleko početnější, než veškeré obrazce na planině Nazca. Jsou v této oblasti také mnohem rozsáhlejší a mnohem starší,“ říká profesor klasické a dávné historie na University of Western Australia David Kennedy, vedoucí mezinárodního týmu archeologů, který se leteckému a družicovému průzkumu oblasti věnuje.

Archeology jsou tyto struktury běžně označovány jako „kola“, ale ve sutečnosti mají širokou škálu vzorů. Nejčastější ovšem je obyčejný kruh s paprsky uvnitř. Vědci se domnívají, že pocházejí ze starověku, a to nejméně z období před 2000 lety. Často se vyskytují na lávových polích a měří zpravidla od 25 metrů do 70 metrů v průměru.

2011-09-15.kite.jpgKennedyho nový výzkum, který bude zveřejněn v příštím vydání časopisu Journal of Archeological Science, ukazuje, že tato „kola“ jsou součástí různých kamenných struktur, které mohly sloužit k mnoha účelům. Například některé struktury připomínající draky (na snímku vpravo) sloužily s největší pravděpodobností k shánění dobytka či divoké zvěře (a jejich případnému zabíjení), jiné struktury mohly být spojeny s pohřebními rituály. V terénu se ovšem vyskytuje i mnoho záhadných zdí, které se po krajině vinou bez zjevného praktického významu stovky metrů.

Kennedyho hlavním oborem je římská archeologie, ale v době, kdy jako student četl záznamy pilotů Royal Air Force z letů přes Jordán v roce 1920, ho začaly fascinovat právě tyto blízkovýchodní struktury. Popis ruin totiž publikoval poručík RAF Percy Maitland ve věstníku Antiquity již v roce 1927. Zmínil tehdy, že spolu s ostatními kamennými strukturami, jsou mezi beduíny známy jako „díla starých lidí“.

Pátrání po původu a účelu tajemných blízkovýchodních petroglyfů neustále pokračuje. Unikátní kolekce jejich leteckých a satelitních snímků najdete v galerii na Flickeru.


Foto APAAME

Publikováno: 15.9.2011, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA