Poznání

Archeologové nalezli hrob apoštola Filipa

Autor: (jds)

Obrázek

Archeologové v Turecku možná stojí před jedním z největších objevů biblické archeologie tohoto století. Italský profesor Francesco D'Andria oznámil, že objevil ve starobylém fryžském městě Hierapolis ztracený hrob apoštola Filipa, který byl v těchto místech podle legend umučen.

Nepřehlédněte 

Archeologové strávili mnoho let dosud marným hledáním hrobu apoštola Filipa, který byl jedním z původních dvanácti učedníků Ježíše Krista popsaných v Bibli. Začátkem minulého týdne oznámili městě Denizli v jihozápadním Turecku, které ve starověku bývalo slavnou v Hierapolí (svatým městem), vzrušující objev, když odborníci dlouho hledáný hrob nalezli.

Apoštol Filip je považován za dřívějšího žáka Jana Křtitele. Pocházel z Betsaidy, živil se jako rybář u Genezaretského jezera a byl jedním z prvních Ježíšových učedníků. Byl zřejmě dokonce jediný, kterého k připojení do kruhu svých učedníků vyzval sám Ježíš (Jan, 1.43-44). Získal ihned Natanaela (Bartoloměje) a přivedl ho mezi apoštoly. Filip se po Ježíšově ukřižování měl stát splu s Bartolomějem a svou sestrou Mariamne misionářem v Malé Asii a kázat snad někde v Skythii. Podle Zlaté legendy měl Filip zkrotit svým slovem draka z Martovy sochy, podobně jako další apoštolové uzdravovat nemocné a oživovat mrtvé. Ve fryžské Hierapoli kázal společně s Bartolomějem proti kacířům a nakonec byl roku 87 po Kr. ukřižován a zároveň kamenován. Bartoloměj stejné smrti jen těsně unikl. Apoštolovi Filipovi bývá připisováno gnostické Filipovo evangelium, které se dochovalo pouze v koptském překladu. Svátek slaví společně s Jakubem Menším 3. května. Je patronem kloboučníků, kramářů, paštikářů, koželuhů, cukrářů, Lucemburska a Uruguaye.

„Objev hrobu svatého Filipa, který je velmi významnou osobností pro křesťanství, zanechá obrovský dojem na celém světě,“ oznámil v úterý novinářům italský profesor Francesco D'Andria, který je vedoucím archeologického týmu a vykopávkami v tomto místě strávil posledních dvaatřicet let.

„Donedávna jsme si mysleli, že hrob svatého Filipa byl na pohřebišti mučedníků, ale při geofyzikální výzkum v této oblasti jsme po něm nezjistili žádné stopy. Před měsícem jsme ale čtyřicet metrů od Mučednického vrchu objevili zbytky neznámého kostela. A v tom kostele jsme objevili hrob svatého Filipa,“ řekl D'Andria.

Profesor D'Andria uvedl, že struktura a nápisy v hrobě dokazují, že skutečně patří apoštolovi, jednomu z prvních uznávaných mučedníků v historii křesťanství. Dosud neotevřený hrob se tak pravděpodbně stane významným křesťanským poutním místem. „Při bližším zkoumání jsme zjistili, že hrob byl během byzantské éry přesunut z původního umístění v starším kostele svatého Filipa do tohoto nového kostela z pátého století. Jsme velmi šťastní a hrdí, že jsme objevili hrob světce, jehož jméno je uvedeno v Bibli. Je to jistě významný objev pro náboženskou turistiku, archeologii i křesťanství,“ řekl profesor.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 30.7.2011, 11:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA