Poznání

Začíná nový olympijský rok

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Toužíte-li zopakovat si novoroční oslavy uprostřed horkého léta, máte příležitost i dnes v noci. S nástupem nového dne totiž začíná třetí rok 697. olympiády podle starého řeckého datování.

Víte, že…? 

Olympiáda ve starém řeckém pojetí bylo období čtyř let, které ohraničovaly konec a začátek příštích olympijských her a obřadů. První olympiáda se podle propočtů řeckých helénských historiků konala někdy v polovině července roku 776 př. n.l. Vlastní zavedení datování podle olympiád pak zavedl pravděpodbně až starověký historik Ephóros (400–330 př. Kr.) a tato tradice pak pokračovala až do roku 394 n.l., kdy římský císař Theodosius I. olympijské hry a obřady zakázal jakožto pohanskou událost.

2011-07-09.olympic01.big.jpgOlympijské hry byly pořádány každý čtvrtý rok a trvaly sedm dní. Ke slavnostem, které pokaždé doprovázelo známé vyhlášení olympijského klidu zbraní, zvali mladé muže z celého Řecka vyslanci, kteří ve všech koutech starověkého Řecka připomínali datum konání festivalu. Olympijské tradice dnes obnovené ovšem se starověkou podobou festivalu mají společné jen vnější formální znaky. Antické olympijské hry, jako všechny tehdejší panhelénské festivaly, byly především oslavou bohů a velkou nábožensko-okultní událostí. Ostatně nad dodržováním pravidel během olympiád bděl především sám velký Zeus.

Letos podle výpočtů vycházejících z tohoto tradičního kalendáře začíná 3. rok 697. olympiády, je to tedy 2787. rok olympijské éry. A ačkoliv původní datování olympiád skončilo s nástupem nesmiřitelného křesťanství, je tento systém užitečný zejména pro historiky, kteří se mohou snáze orientovat v dílech antických autorů, kteří tímto způsobem uváděli data mnoha významných světodějných událostí. Ostatně i obnovitelé moderní olympijské tradice na starý kalendář navázali a první moderní olympiádu zahájili o prvním roce 668. olympiády (1896) a čtyřletého olympijského cyklu se (alespoň u těch letních) drží dodnes.

Publikováno: 13.7.2011, 10:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA