Poznání

Starověká pevnost střežila obchod s mědí

Autor: (jds)

Obrázek

Starověká pevnost na jihozápadě Kypru, kterou v uplynulých deseti letech prozkoumával tým amerických archeologů, poskytla cenné informace o důležité obchodní křižovatce východního Středomoří v době bronzové.

Od roku 2001 pracovala archeoložka Gisela Walbergová z University of Cincinnati na vykopávkách starobylého města Bamboula na ostrově Kypru. Město ležící na strategickém místě uprostřed východního Středomoří bylo v době bronzové důležitým obchodním centrem pro celý Blízký východ, Egypt a Řecko. Zdejší přístav, která vzkvétal mezi 13. až 11. stoletím před naším letopočtem, je umístěn u hlavní cesty na okraji moderní vesnice Episkopi na jihozápadním pobřeží Kypru – nedaleko moderního přístavu Limassol. Oblasti se ve starověku dařilo také proto, že okolní pohoří Troodos obsahuje ložiska mědi a řeka pod ním se používala k přepravě vytěženého materiálu. Nejnovější výzkum na místě odhalil zbytky pevnosti z pozdní doby bronzové (1500-750 př. Kr.), která sloužila k ochraně městského ekonomického centra dále ve vnitrozemí.

„Podle šířky a síly stěn je zcela jasné, že se jedná o pevnost. Žádná zeď běžného domu z tohoto období nemá takovou tloušťku. Bylo by to zcela zbytečné,“ uvedla na univerzitním webu Gisela Walbergová s tím, že jedna stěna je až 4,8 metrů silná. „A nachází se na samostatné plošině, která má skvělou polohu, odkud můžete sledovat na sever hory a řeku a na jihu můžete vidět Středozemní moře, takže můžete ihned vidět, kdo se blíží.“

Na plošině s pevností se našly také pozůstatky po schodech vedoucích k zničeným kruhovým věžovitým strukturám, které byly vhodné ke sledování oblasti. První zajímavé nálezy objevil tým amerických archeologů už v roce 2005, letos dokonce nalezli celé schodiště. Podle Walbergové schodiště vypadá, že bylo porušeno při násilné katastrofě, která vrhá nové světlo na počátky doby bronzové na Kypru. Toto období, o němž je jen málo zpráv, charakterizují velké sociální otřesy a hřbitovy odhalující hromadné pohřby. Poslední objev je také významný zejména proto, že se jedná o další místo ze střední doby bronzové. „Naše nálezy v pevnosti zaplňují mezeru v čase mezi raným osídlením a velmi velkým a významným hospodářským centrem. Asi se jedná o jádro, z něhož začala urbanizace této oblasti,“ míní Walbergová.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 11.7.2011, 10:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA