Poznání

V Egyptě objevili pozůstatky Taniského chrámu

Autor: (jds)

Obrázek

Francouzští archeologové objevili v San El-Hagar stovky barevných a popsaných vápencových bloků, o nichž se domnívají, že byly použity k vytvoření posvátné zdi jezírka chrámu či kaple zasvěcené bohyni Mut. Nejnovější objev oficiálně prezentovaný egyptským ministerstvem pro památky je zařazován mezi nejlepší egyptské nálezy posledních let.

Vytvoření vápencových bloků připisují nálezci egyptskému faraonovi Osorkonovi II. z 22. dynastie, přičemž kameny byly poté znovu použity ještě v pozdním období a období vlády řeckých Ptolemaiovců. Po dokončení výkopových prací a studiu objevených bloků, budou členové francouzské mise pod vedením Philippe Brissauda rekonstruovat jejich původní uspořádání, aby zjistili, zda tvořily zdi chrámu či kaple. Ředitel francouzské mise, potvrdil, že posvátné jezero je zhruba třicet metrů dlouhé, 12 metrů široké a šest metrů hluboké. Tým zatím vyčistil asi sto dvacet bloků, přičemž 78 z nich nese nápisy, které jsou zařazovány mezi nejkvalitnější reliéfy nacházející se v Egyptě. Dva bloky patří králi Osorkonovi III. nebo IV. a zmíňují titul „Paní Mut z jezera Išer", což ukazuje na tituly bohyně a jezera užívané v průběhu 21. a 22. dynastie.

2011-07-08.tanis01.jpgSan El-Hagar, ležící 70 km severovýchodně od města Zagazig, býval během faraonské doby nazýván Tanis a je jedním z nejstarších egyptských měst. Během 21. a 22. dynastie byl dokonce hlavním městem Egypta. Nacházelo se v něm mnoho chrámů zasvěcených zejména bohu Amonovi. Dr. Mohamed Abd El Maksúd, vedoucí zahraničního oddělení na ministerstvu pro starožitnosti, řekl, že tento objev dává lokalitě San El-Hagar, známé jako „Théby Severu“, velký význam. V regionu nilské Delty egyptští památkáři investují miliony dolarů na snížení hladiny podzemní vody, kontrolu zemědělských meliorací a vybudování místního muzea s kompletním návštěvnickým centrem a muzejním skladem.

Výkopové práce zahájil na tomto místě v roce 1860 Auguste Mariette, v roce 1884 následoval Flinders Petrie, který objevil Amonův chrám uvnitř starého města. Mezi lety 1928 a 1958 vykopala francouzská mise v režii Pierra Monteta ze země chrámy Mut a Hóra, ale také poklady královského pohřebiště, které jsou v současné době k vidění v Egyptském muzeu v Káhiře.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.7.2011, 22:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA