Poznání

Náhoda pomohla odkrýt neznámé jeskynní malby

Autor: (jds)

Obrázek

Španělští archeologové včera oznámili nález pětadavacet tisíc let starých kreseb v jedné z jeskyní v severním Španělsku. Na více než tucet obrázků namalovaných červenou barvou přišli víceméně náhodou při lednovém průzkumu jeskyně objevené již před sto lety.

Pravěké malby v jeskyni Askondo u baskického města Mañaria znázorňují koně a lidské ruce a archeologové je po důkladném prozkoumání datují do stejného období jako jsou slavné prehistorické obrazy z jeskyně Altamira objevené v severním Španělsku v roce 1879. Důkazy svědčí o tom, že malby z Askonda pochází z období před 28 až 18 tisíci lety, přičemž nejpravděpodobnější je, že jsou pětadvacet tisíc let staré.

„Byl to náhodný objev,“ konstatoval pro agenturu Reuters archeolog Diego Garate, který se svými kolegy provádí průzkum známek prehistorických osídlení v oblasti Biskajského zálivu, v jehož rámci navštívil i jeskyni Askondo, kterou za sto let od jejího objevení prozkoumala a překopala řada amatérských i profesionálních archeologů. „Obrazy byly obtížně rozpoznatelné, protože jsou poměrně ve špatném stavu, ale naše zkušené oko nám je pomohlo identifikovat,“ dodal. Odborníci budou dále zdejší jeskyně zkoumat.

První homo sapiens přišel v malých skupinách do severního Španělska již před asi 35 000 lety. Společně na nějaký čas tito lidé žili s posledními neandrtálci a pak vyvinuli významné kultury známé jako mladší paleolit, vyrábějící nástroje, kamenné nože a zdobící stěny jeskyní kresbami zvířat a lidí.


Foto EITB


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 6.5.2011, 9:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA