Poznání

Mandylion z Edessy navštíví Londýn

Autor: (jds)

Obrázek

Britské muzeum v Londýně připravuje na červen jednu z nejzajímavějších výstav letošní sezóny nazvanou Poklady nebe. Zlatým hřebem výstavy nejrůznějších křesťanských relikvií bude věhlasný Mandylion z Edessy, rukou nevytvořený portrét Ježíše Krista ve zlatém rámu, který normálně zdobí papežskou kapli svaté Matyldy ve Vatikánu.

Víte, že…? Výstava Náš tip 

Ačkoliv někteří historici tvrdí, že pozoruhodný Mandylion z Edessy je obrazem z pátého století po Kristu, je tato relikvie jedním z nejpodivuhodnějších a nejtajemnějších artefaktů církevní historie. Svým významem je často zmiňován za rovnocenný v současné době nejpopulárnější křesťanské relikvii, Turínskému plátnu, s nímž bývá Mandylion často srovnáván. Stará syrská legenda praví, že král Abgar z maloasijské Edessy vyslal za Ježíšem svého malíře Ananiase, aby mu přinesl namalovaný obraz Syna Božího, který by nemocného krále uzdravil. Malíř však nebyl schopen tak náročný úkol splnit, a tak Ježíš vzal ubrus se stolu a přiložil si ho na tvář. Otisk který se na plátně vytvořil pak po Ananiasovi zaslal králi Agbarovi jako svůj portrét. Když král, jatý úctou tento obraz políbil, rázem se uzdravil.

2011-04-11.Mandylion.jpg

První zmínka o existenci takovéhoto věrného Ježíšova obrazu ve starobylém městě Edessa (dnešní Urfa) pochází z konce 6. století ve spisech Evagria Scholastica, který popisoval jeho zázračnou pomoc obyvatelům města v boji proti Peršanům roku 544. V desátém století se obraz dostal do Konstantinopole, odkud byl o dvě století později odvezen během čtvrté křížové výpravy. V roce 1204 již zdobil vyhlášenou královskou klenotnici relikvií Sainte Chapelle v Paříži.

Červnová výstava v Londýně bude jednou z mála příležitostí spatřit originál Mandilionu z Edessy veřejně, protože běžně je umístěn v soukromé papežské kapli svaté Matyldy ve Vatikánu. Naposledy byl veřejně prezentován jako hlavní lákadlo expozice Svatého stolce na Expu 2000 v Německu. „Je to jedna z nejpozoruhodnějších zápůjček, co si pamatuji,“ uvedl ředitel Britského muzea Neil MacGregor. „Výstava se především bude snažit reprezentovat univerzální lidskou touhu natáhnout ruku a dotknout se absolutna.“ Muzeum se už nyní připravuje na ohromný zájem, který prezentace Mandylionu z Edessy vyvolá mezi křesťanskými poutníky z řad katolíků a pravoslavných návštěvníků Londýna.

Pokud na výstavu plánujete také zajet, je pro vás Britské muzeum otevřené denně od 10:00 do 17:30, přičemž v pátek se zavírá ještě o tři hodiny později. Běžné vstupné činí 10 liber a děti do 16 let neplatí, přičemž i další návštěvníci mohou získat další různé slevy. Nejbližšími zastávkami londýnského metra jsou Holborn (500m), Russell Square (800m) a Goodge Street (800m), přičemž do blízkosti muzea se lze dostat i mnoha autobusovými linkami veřejné dopravy.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 11.4.2011, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA