Poznání

Vědci otestovali nejstarší protézy na světě

Autor: (jds)

Obrázek

Dva umělé prsty, které egyptologové nalezli ve staroegyptských hrobkách, jsou pravděpodobně nejstaršími funkčními protézami v dějinách lékařství. Vědci z manchesterské univerzity si tento fakt ověřili na pokusech s dobrovolníky.

Víte, že…? 

Třídílný artefakt ze dřeva a kůže napodobující palec u nohy, který je nyní vystaven ještě připevněný k chodidlu starověké mumie v Egyptském muzeu v Káhiře, a umělý prst zvaný Greville Chester ve sbírkách Britského muzea nebyly podle výzkumnice Jacky Finchové z University of Manchester pouhými nefunkčními ozdobami, které měly doplnit z rituálních či náboženských důvodů chybějící část těla před pohřbením, ale plně funkčními protézami, které umožňovaly majitelům chodit. Prsty ze sedmého století před Kristem tak o několik set let předcházejí dosud nejstarší známé protetické pomůcky z Říma.

„Chceme-li tyto předměty klasifikovat jako skutečné protetické pomůcky, musí splňovat několik kritérií. Materiál musí odolávat tělesným silám tak, aby se nepoškodil nebo nevadil při používání. Vzhled také musí být dostatečně realistický, aby byl přijatelný pro nositele a jejich okolí. Pahýl končetiny musí být udržován v čistotě, což musí být snadné i při zapnínání a odnímání. Ale co je nejdůležitější: musí pomáhat při chůzi,“ vysvětlila účel pokusů s dobrovolníky, kteří sami ztratili palec u nohy, doktorka Finchová. „Palec je nese zhruba 40% tělesné hmotnosti a je zodpovědný za pohyb vpřed, ale ti, kdo ho nemají, se časem dobře přizpůsobují. Když jsme chtěli přesně zjistit funkčnost museli jsme provést analýzy chůze za pomocí integrovaných fotoaparátů a tlakových zařízení podél chodníku.“

Během pokusů byli dobrovolníci požádáni, aby nosili sandály s věrnými replikami staroegyptských prstů. Jeden z dobrovolníků byl schopen s umělými prsty chodit nad očekávání odborníků velmi dobře. Výzkumníci ani nezaznamenali žádné významné zvýšení tlaku pod nohou. Oba dobrovolníci se shodli na tom, že především káhirský palec byl velmi pohodlný na nošení.

Publikováno: 15.2.2011, 13:40
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA