Poznání

Antická římská vila ukrývala pohřbené sochy

Autor: (jds)

Obrázek

Italští archeologové oznámili nález bohatého úložiště antických soch nalezených při nedávných vykopávkách u římské vily u Via Anagnina na okraji Říma. Solidně zachované sochy zachycují s největší pravděpodobností členy císařské dynastie Severovců, která římské říši vládla na počátku třetího století.

„Nejprve jsme viděli bílou šíji římské matrony, a poté se objevila hlava dítěte. Pak sme odhalili další mužskou hlavu a nakonec ještě jednu,“ popsala objev archeoložka Magda Fossati v deníku La Repubblica. Všechny sochy byly pohřbeny ve středu atria zkoumané římské vily. Podle účesů typických pro císařskou dynastii Severovců archeologové nález datují do třetího století našeho letopočtu. „Hovoříme o poprsí, dvou mužských hlavách, ženské hlavě, dívčí hlavě a soše v životní velikosti, která zřejmě reprezentuje nahého boha Dia,“ píše se v prohlášení, které k nálezu vydalo italské ministerstvo kultury.

Severovskou dynastii založil v roce 193 panonský místodržitel Lucius Septimius Severus, ketrý se k moci dostal prostřednictvím armády vítězstvím ve dvou občanských válkách. Jeho následníci Římu vládli – s ročním přerušením v letech 217–218, kdy trůn přechodně obsadil prefekt pretoriánské gardy Marcus Opellius Macrinus – až do roku 235. Toho roku byl na vojenské výpravě proti Germánům, stále více ohrožujícím oslabenou stabilitu celé římské říše, rukou svých vlastních vojáků zavražděn poslední příbuzný zakladatele Severovské dynastie Alexander Severus. Padesátiletá krize, která v Římě následovala, znamenala téměř zhroucení impéria.

Archeologové se domnívají, že poslední majitel vily byl vysoce postavený důstojník blízký Severovské císařské rodině. „V blízkosti vily se nachází mauzoleum, které pravděpodobně patří jejímu poslednímu vlastníkovi. V Severovské době, jak je již dobře známo, byla běžná praxe pohřbít majitele blízko jeho domu,“ poznamenal v italském listu vedoucí výkopových prací Roberto Egidi.

Experti si nyní kladou otázku, proč byly Severovské sochy pohřbeny všechny společně v bazénu na zahradě. Z vykopávek se zdá, že sochy někdo pohřbil velmi pečlivě a mezi mramorové fragmenty dokonce vložil ochranné vycpávky. „Stále mám husí kůži. Zdá se, že ti, kdo pohřbili tyto sochy, je skutečně chtěli zachovat až do našich dnů,“ říká technická asistentka římského dozoru Daniela Spadoni.

Celá nález památkáři nyní přestěhovali do Národního muzea v Římě, kde budou sochy ošetřeny před jejich vystavením.


Foto MIBAC

Publikováno: 10.2.2011, 21:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA