Poznání

Létalo nad Chrámovou horou UFO?

Autor: (jds)

Obrázek

Před pár dny, 28. ledna 2011, obletěly celý svět záběry záhadných světelných úkazů vznášejících se nad jedním z nejposvátnějších míst na světě, jeruzalémskou Chrámovou horou. Neidentifikovatelné létající objekty navíc byly natočeny ve stejnou dobu z několika různých míst ve městě. Senzace, kterou minimálně čtyři krátká videa zveřejněná serveru YouTube vyvolala, opět rozproudila ostrou debatu mezi zastánci fenoménu UFO a jejich skeptickými kritiky o autenticitu úkazu.

Video 

Podivná světla se nad Chrámovou horou s ikonickou zlatou kopulí Skalního dómu objevila někdy kolem jedné hodiny ráno. Záběry, které zabírají světelný úkaz z minimálně čtyř různých stanovišť ukazují, jak se podivné světelné koule chvíli nad nejposvátnějšími místy tří velkých monoteistických náboženství vznášejí a nakonec prudce vystřelí k nebi, kde zmizí.

Videa na serveru YouTube od té doby shlédly statisíce diváků z celého světa, do svého vysílání je převzaly i některé celosvětové televizní stanice. Na příslušných internetových stránkách YouTube i v odborných článcích světových médií se okamžitě strhla bouřlivá diskuse o tom, zda se jedná o zatím nejlepší důkaz mimozemských návštěv natočený na video, nebo o pouhý první významný videopodvrh letošního roku.

Bývalý vyšetřovatel UFO jevů amerického ministerstva obrany Nick Pope pro americkou stanici FoxNews prohlásil, že pokud jsou skutečné, jsou to ty nejúžasnější záběry, které kdy kdo natočil. „Pokud nejsou autentické, pak je to velmi dobře naplánovaná a koordinovaná poplašná zpráva,“ řekl. „To jak objekt vystřeluje až do nebe naznačuje, že by musel být bez posádky, protože žádný živý tvor nemohl přežít takováto přetížení,“ povšiml si vyšetřovatel s tím, že by se také mohlo jednat o nějaký experiment izraelské armády, která disponuje velmi vyspělými technologiemi.

Na opačné straně širokého spektra názorů na jeruzalémská videa stojí UFO skeptik Larry Robinson, kterého citoval astronomický server Universe Today. „Jedna věc vypadá, že prokazuje podvod. Ten chlap křičí 'Whoa' ještě před tím, než objekt skočí do nebe, nikoli až poté.“ Robinson se domnívá, že záběry mohly snadno být podvrženy pomocí obyčejné baterky a okna. „Mohlo by to být něco jako baterka, která se odráží od tabule skla. Naklápěním skleněné tabule se pak pohybuje i UFO,“ usoudil z prohlédnutých záběrů Robinson. Další v médiích citovaní skeptici si zase všimli, že záběry jsou pořízeny z úhlů a perspektiv, z nichž by se mohly blízké předměty zdát vzdálenější a jejich pohyb rychlejší, než ve skutečnosti byl.

Zde přinášíme jedno z původních videí, které bylo podle autora pořízeno z promenády Armon Hantziv.

Další video je synchronizovanou montáží tří ze čtyř dosud zveřejněných videozáběrů.

Závěry o tom, jak moc jsou jeruzalémské světelné koule mimozemského původu, nebo zda jde jen o laciné filmařské triky dobře koordinované skupiny podvodníků či recesistů, si opět bude muset udělat zřejmě každý sám. Fenoménu záhadných UFO se zatím nepodařilo definitivně přijít na kloub ani nad posvátnou Chrámovou horou.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 9.2.2011, 14:20
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA