Osobnosti

Dalajláma na brzký konec světa nevěří

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Praha, 12.12.2011
V uplynulých dnech navštívil Prahu tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama Tändzin Gjamccho. Zúčastnil se konference „Demokracie a lidská práva v Asii - rok po prázdném křesle v Oslu“, v jejímž průběhu spolupodepsal tzv. Pražskou deklaraci, sešel se spolu se starými známými z hnutí za lidská práva a na závěr novinářům na včerejší tiskové poskytl i souhrn svých názorů na aktuální situaci ve světě. Mimo jiné odpovídal i na otázku, o tom, co si myslí o konci mayského kalendáře, a s ním často predikovanou apokalypsou, v prosinci příštího roku.

Za jeden z aspektů, který negativně ovlivňuje duchovní vývoj současné celosvětové civilizace, je podle tibetského duchovního vůdce i přemíra negativních zpráv v médiích. „Výsledkem je, že člověk si zapne televizi a vidí, že lidé lžou, zabíjí se. Lidé se pak domnívají, že podstatou člověka je právě to negativní,“ řekl. Lidé by podle něj své úsilí o štěstí a úspěch neměli zužovat jen na materiální hodnoty. „Lidé dnes cítí, že hlavním cílem jejich snah jsou peníze. To je ovšem chyba. Člověk má tělo a emoce, ale co to je fyzická pohoda a materiální hodnoty? Jsou správné a pomáhají, samozřejmě se snažíme si zajistit fyzické statky. Ale mentální pohodu za peníze dosáhnout nemůžeme. O to se musíme pokusit vlastním úsilím,“ dodal.

K lepšímu světu, o který celý život usiluje, by podle něj mohl přispět i důkladnější mezináboženský dialog. „Křesťany považuji za své bratry a sestry, stejně jako muslimy. Jsme především lidské bytosti. Láska, tolerance a nezištnost jsou lidské hodnoty, které mají společné všichni: křesťané, buddhisté i vyznavači islámu,“ říká. Ale v dnešním světě je podle něj zatím stále velice zdůrazňováno především to, co lidi rozděluje. „Například muslimský džihád bývá mylně interpretován jako válka na obranu islámu. Ale ti, co praktikují pravý islám, chápou slovo džihád jako boj proti vlastním negativním emocím.“

Šestasedmdesátiletý dalajláma se při své současné návštěvě setkal se svým dlouholetým přítelem, o rok mladším Václavem Havlem, o jehož chřadnoucí zdraví projevil vážné obavy. Podle svých vyjádření doporučil českému exprezidentovi některé léčebné postupy tradiční tibetské medicíny a osobně se nabídl, že mu bude osobním tibetským lékařem. Soukromě se pak sešel i s českým ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem. Fakt, že se nejednalo o oficiální setkání, a ani nikdo z dalších českých politiků dalajlamu jako představitele tibetského exilu letos nepřijal, bere sám Tändzin Gjamccho s nadhledem. „Mé návštěvy nejsou politické. Snad s výjimkou návštěvy Washingtonu a Brazílie neměly žádné moje zahraniční cesty v poslední době politický rozměr. Jezdím se setkávat s lidskými bytostmi a všude po světě se potkávám s přáteli,“ dodal.

Na závěr tiskové konference odpovídal tibetský dalajlama na otázku jednoho z novinářů, co si myslí o konci mayského kalendáře v prosinci 2012. „Osobně jsem k těmto proroctvím skeptický. Ale pokud se naplní, tak aspoň budeme mít všichni po starostech,“ zareagoval s humorem sobě vlastním. „Slyšel jsem ale od vědců, že v příštím roce má být zvýšená sluneční aktivita a to by na nás nějaký vliv mít mohlo. Slunce vyšle mimořádně silné záření a vám se třeba vypne mobil. Tomu věřím,“ dodal s úsměvem. O tom, že se na žádný brzký konec světa Jeho Svatost dalajlama skutečně nepřipravuje, svědčí i fakt, že během letošního roku začal spolu s představiteli duchovních tradic řešit i své následnictví, jehož definitivní podobu by chtěl završit, až mu bude devadesát let. Ostatně i zmíněného Václava Havla v Praze požádal, aby žil ještě alespoň deset let.

Publikováno: 13.12.2011, 9:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA