Osobnosti

Zabil Mozarta nedostatek vitaminů?

Autor: (jds)

Obrázek

Během svého krátkého života trpěl rakouský skladatel a svobodný zednář Wolfgang Amadeus Mozart mnoha běžnými nemocemi své doby. Prodělal neštovice, tyfové horečky i četné infekce mandlí a horních cest dýchacích. Co se ale přesně se stalo, že v prosinci 1791 ve věku pouhých pštatřiceti let zemřel, je však stále předmětem diskuse. Po celou dobu se objevují nové a nové teorie – od otravy po onemocnění ledvin. Nyní američtí vědci přišli s teorií další, neméně kontroverzní.

Víte, že…? 

Bývalý atmosferický fyzik NASA William Grant, který v posledních deseti letech vedl výzkumy účinků vitaminu D ze slunečního záření, se domnívá, že za smrtí slavného skladatele mohl být banální nedostatek pobytu na slunci. „Téměř každá tehdejší nemoc má spojitost s vitaminem D,“ tvrdí Grant a argumentuje i příklady několika jiných slavných hudebníků, kteří zemřeli v mladém věku. Jedním z takových případů byl prý i jiný skladatel, Gustav Mahler, který zemřel v roce 1911 na bakteriální endokarditidu, jíž by také větší množství vitaminu D dokázalo lépe zabránit. „Myslím, že ani dnešní muzikanti si neuvědomují, že tím, že zůstávají často doma, nezískají dostatečné množství vitamínu D, který potřebují.“


wolfgang-amadeus-mozart.thumb.jpg

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart byl rakouský skladatel a svobodný zednář. Narodil se 27.1.1756 v Salcburku v Rakousku. Zemřel 5.12.1791 ve věku 35 let ve Vídni v Rakousku.

Geniální Mozart, který se na sklonku života ocitl naprosto bez prostředků, byl tři dny po své smrti pochován do hromadného hrobu, a tak nikdy nemohla být provedena jeho exhumace, pitva či analýza ostatků. Dokonce i svědectví a zprávy o Mozartově smrti nebyly přezkoumány přibližně třicet let, a tak je jen velmi těžké zpětně jakoukoliv hypotézu potvrdit. Nicméně, že vliv na chatrné zdraví skladatelovo mohl mít i nedostatek slunečního svitu (potažmo vitaminu D), se zamlouvá i lékařským expertům. Lékař William Dawson přezkoumal jednaosmdesát odkazů v literatuře, která se zabývala otázkou, co se skutečně Mozartovi stalo na konci jeho života a vloni z nich publikoval souhrnou odbornou studii o možných příčinách Mozartovy smrti. A právě v reakci na tuto studii přišel William Grant s teorií o vitaminu D.

Publikováno: 26.7.2011, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA