Osobnosti

Spojení těla a mysli v technice Moše Feldenkraise

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Jednou z nejzajímavějších fyzioterapeutických praktik moderní doby je jistě ta, kterou v minulém století vyvinul židovský technik a mistr bojových sportů Moše Feldenkrais. Jeho metoda je zajímavá nejen tím, že na její účinností přísahají statisíce spokojených klientů, ale také proto, že její kořeny můžeme vysledovat až ve spojení tradic orientálních bojových umění s metodami okultních mistrů, jakým jistě byl Georgij Ivanovič Gurdjieff a mnozí další.

Počátky světoběžníka Feldenkraise

Už samotný osobní příběh zakladatele Feldenkraisovy techniky by vydal na velmi dobrodružnou knihu. Moše Pinchas Feldenkrais se narodil v rodině ukrajinských Židů 6. května 1904 ve vesničce Slavuta. Rodina se však brzy stěhovala do nedalekého města Korec a poté do běloruského Baranoviči, kde strávila celou dobu první světové války, která byla v této oblasti obzvláště intenzivní a několikrát se městem přehnala frontová linie. V Baranoviči získal mladý Moše vzdělání v hebrejském jazyce a sionistické filosofii, což ho po skončení války vedlo k odjezdu na stáž do Palestiny, kterou původně plánoval jako půlroční.

2011-04-11.Feldenkreis04.jpgV Palestině se živil jako dělník, studoval a sám učil, aby si vydělal na studia. V roce 1925, po své promoci, pracoval jako kartograf pro britskou správu oblasti, a také již velmi aktivně působil v židovských sebeobranných skupinách. Učil japonské technice sebeobrany jiu-jitsu a na jejím základě také vytvářel vlastní doplňky a vylepšení tohoto prastarého orientálního bojového sportu. Významnou událostí, která ovlivnila jeho další život, bylo také to, když si v roce 1929 poranil koleno během fotbalového zápasu. Dlouhá rekonvalescence mu nejen poskytla prostor na zamyšlení, ale i na psaní vlastní knihy o autosugesci, která vyšla o rok později. A byl to také tento vlastní nepříjemný zážitek, který ho později vedl k vlastním experimentům s fyzioterapeutickými metodami.

Rok 1930 přinesl Moše Feldenkraisovi další stěhování, když se nechal zapsat ke studiím inženýrství v Paříži. O tři roky později, již jako promovaný technik, se setkal se zakladtelem sportovní disciplíny vzešlé z jeho oblíbeného jiu-jitsu – moderního juda, Jigarem Kanem. Začal znovu vyučovat a pilně trénoval i novou sportovní disciplínu. Zatímco vědecky pracoval v oblasti elektrotechniky, magnetismu, ultrazvuku a dokonce i prvních jaderných výzkumech Fredérica Joliot-Curieho, neopomínal ani psát a jeho tématem bylo opět jiu-jitsu a judo, tentokrát ve francoužštině. V roce 1936 se dokonce stal prvním nositelem černého pásu juda z řad Evropanů. V roce 1938, když v judu dosáhl 2. danu, se navíc ještě oženil s Yonou Rubensteinovou.

2011-04-11.Feldenkreis02.jpg

Od juda k vlastní metodě

V roce 1940 byl Feldenkrais – stejně jako mnoho pařížských Židů té doby – nucen uprchnout před postupujícími hitlerovskými vojsky ze země a jako své nové působiště si vybral britské ostrovy. Jako vědecký důstojník v britské admirality řídil po zbytek války protiponorkový výzkum ve Skotsku a opět učil vojáky judo a sebeobranné techniky, o nichž napsal další pojednání, pro změnu anglicky. V této době se ovšem opět přihlásily ke slovu letité problémy se starým zraněním kolena. Úraz z fotbalu mu znepříjemňoval již útěk z Francie a chůze po vratkých palubách ponorek jeho bolavému kolenu také příliš neprospívala.

V roce 1946 odešel Feldenkrais z britské admirality, přestěhoval se do Londýna, a pracoval jako vynálezce a konzultant v soukromém sektoru. Stal se také významným sportovním činovníkem juda. V Londýně také soukromě studoval výukové techniky okultního Mistra Georgije Ivanoviče Gurdjieffa, výukové metody Fredericka Matthiase Alexandera a lékařské poznatky Williama Batese. Vzdělávací metody Heinricha Jacobyho dokonce odjel studovat k němu do Švýcarska. Tyto poznatky mu pomáhaly zdokonalovat techniky, jejichž cílem bylo během cvičení naprogramovat mozek tak, aby tělo a mysl harmonicky spolupracovaly na uzdravení a celkovém zlepšení kvality života. Tyto techniky později vstoupily do dějin léčení jako Feldenkraisova technika.


frederick-matthias-alexander.thumb.jpg

Frederick Matthias Alexander

Frederick Matthias Alexander byl australský herec, zakladatel Alexanderovy techniky výuky. Narodil se 20.1.1869 v Alexandrii v Austrálii. Zemřel 10.10.1955 ve věku 86 let v Londýně ve Velké Británii.

william-bates.thumb.jpg

William Bates

William Bates byl americký oční lékař a autor tréninkové metody pro zlepšení zraku. Narodil se 23.12.1860. Zemřel 10.6.1931 ve věku 71 let.

mose-pinchas-feldenkrais.thumb.jpg

Moše Pinchas Feldenkrais

Moše Pinchas Feldenkrais byl židovský fyzioterapeut a autor sebevzdělávacího programu. Narodil se 6.5.1904 ve Slavutě na Ukrajině. Zemřel 1.7.1984 ve věku 80 let.

georgij-ivanovic-gurdjieff.thumb.jpg

Georgij Ivanovič Gurdjieff

Georgij Ivanovič Gurdjieff byl mystik a duchovní učitel řecko-arménského původu. Narodil se 13.1.1866 v Gjumri v Arménii. Zemřel 29.10.1949 ve věku 83 let v Neuilly-sur-Seine ve Francii.

heinrich-jacoby.thumb.jpg

Heinrich Jacoby

Heinrich Jacoby byl švýcarský hudebník a autor metody osobního rozvoje. Narodil se 15.10.1864 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu.

Počátkem padesátých let Feldenkrais opět přesídlil a jeho definitivním domovem se stal Stát Izrael. Své služby a bohaté zkušenosti nabídl armádě vznikajícího státu, kde působil v letech 1951-1953. V roce 1957 Feldenkrais dokonce začal dávat osobní lekce izraelskému premiérovi Davidovi ben Gurionovi. Koncem padesátých let představil svou práci na novém systému cvičení a fyzioterapie v Evropě a Spojených státech a v roce 1960 o nich vydal spisy Mysl a tělo a Tělesný výraz. Zahájil také první výukové programy pro své studenty, které později po celém světě vedl až do počátku osmdesátých let, kdy mu v pokračování jeho poslání zabránil jeho zdravotní stav. Zemřel 1. července 1984.

Hlavní principy Feldenkraisovy techniky

Jádrem Feldenkraisem vyvinuté metody léčení je komplexní systém tělesných pohybů, cvičení a tréninku, které mají zlepšit držení těla a celkové zdraví člověka. Spočívá zejména na dvou hlavních pilířích. Feldenkraisem propagované „vědomí nabyté prostřednictvím pohybu“ je skupinovou formou terapie, kterou na individuální rovině doplňuje metoda manipulativních léčebných cviků, které nazýval "funkční integrace".

Judem a bojovými technikami vychovaný Feldenkrais kladl, podobně jako třeba zmiňovaný F. M. Alexander, stěžejní důraz na správné držení lidského těla. To považoval za klíčový prvek nejen v lidské evoluci a vývoji lidského mozku, ale také z duchovního hlediska. Pozornost pacientů, či jak Feldenkrais raději říkal „žáků“, se musí soustředit na postoj a gesta. Člověk se přitom musí vzdát mnoha dlouholetých návyků a zlozvyků.

2011-04-11.Feldenkreis01.jpg

V první fázi tréninku tedy přichází cviky v poloze na břiše a na zádech, aby se tyto svalové návyky snadněji odstraňovaly. Teprve poté se začínají užívat velmi pomalá cvičení, která postupně propojují tělo a mysl. A když člověk potřebuje pomoci s nějakými bolestivými problémy či s nervovou disharmonií, je možné využít právě individuálního působení terapeuta. Také jejich působení na postižená místa je velmi pozvolné a často nepřímé, aby nedocházelo k příliš bolestivé stimulaci, která je v této metodě ne příliš žádoucí.

Moše Feldenkrais v souladu s dalšími vědci zdůrazňoval, že většina lidí využívá maximálně 5% potenciálu svého těla a mysli. „V tomto směru máme všichni porušený mozek,“ říkal. A tak vyvinul vlastní metodu na pomezí fyzioterapie, autosugesce, orientálních i západních mystérií, aby lidstvu od tohoto handicapu pomohl. O tom, jak byl úspěšný, svědčí nejen jména všemožných sportovních hvězd, které za svého života léčil, ale tisíce jeho následníků a terapeutů, kteří z jeho odkazu těží dodnes.

Publikováno: 11.4.2011, 15:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA