Novinky

O mezních otázkách se diskutovalo již počtyřiadvacáté

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Vlašim, 11.9.2010
Již téměř čtvrt století probíhá začátkem září ve Vlašimi pravidelný seminář o otázkách, které leží za hranicemi současného racionalistického chápání světa. A již počtyřiadvacáté byl program připravený vlašimskými hvězdáři opět velmi zajímavý.

Fotogalerie 

Na počátku semináře, kterého se letos zúčastnily necelé dvě stovky účastníků, se trochu vzpomínalo na léta, kdy se ještě za hluboké totality semináře pořádaly v malém přednáškovém sále vlašimské hvězdárny a také na tradiční účastníky, kteří se letošního pokračování již nedožili. Letos na jaře totiž zemřeli někteří z dlouholetých členů organizačního štábu, vlašimský husitský farář Jiří Bureš, léčitel František Beran a pan Milan Kruliš, a tak jim byl letošní seminář věnován. Pak už přišli na řadu letošní přednášející, které organizátoři pozvali.

Úvod obstarala psychoterapeutka a diagnostička Eva Kňapová přednáškou o určování nemoci pomocí typologie. Její poznatky o tom, že některé znaky na těle umožňují odhalit onemocnění dříve než lékařské testy, publikum zaujaly a tak se přednáška přirozeným způsobem proměnila v interaktivní dialog, který pokračoval i dlouho po jejím skončení v zákulisí.

Její následník, tradiční účastník mnoha předchozích vlašimských seminářů vedoucí projektu Záře, zaměřeného na sběr a vyhodnocování informací o UFO-fenoménech, Vladimír Šiška zase publikum seznámil s tím, co je a co není UFO, jak se vlastně zkoumá a proč se touto záhadou nezabývá oficiální věda. Představil také nejzajímavější případy pozorování UFO u nás i ve světě, a to jak ty dosud nevysvětlitelné, tak ty, které se vysvětlit podařilo. Velmi racionálně a velmi poutavě.

Po tradičním vegetariánském obědě na sebe strhnul veškerou pozornost novinář a spisovatel Stanislav Motl, který promítl několik svých zajímavých reportáží. Vlastně jenom jednu, nicméně o dalších dlouho hovořil a přislíbil, že s dalšími svými výpravami za tajemnem přijede do Vlašimi i za rok...


2010-09-19.vlasim2010-01

Počet obrázků: 9

Letos je tomu 85 let od úmrtí známého astronoma, zakladatele Francouzské astronomické společnosti a současně význačného badatele v oblasti paranormálních jevů Camille Flammariona. A protože propojení astronomie a mezních jevů patří k základním kamenům vlašimských seminářů od prvopočátků, pozvali organizátoři připomenout Flammarionova génia odborníka, který se jeho odkazem dlouhodobě zabývá, překladatele a publicistu Jiřího Kulta.

S další várkou reportáží z často velmi exotických končin celého světa, kde se dá alespoň v náznacích pátrat po čemkoliv tajemném a záhadném přijel do Vlašimi i nezávislý badatel Ivan Mackerle, dobře známý z některých starších ročníků vlašimských takřka kultovních setkání. A jeho krátké ukázky z cest zavedly publikum až do Austrálie, Tichomoří a na Sibiř. Na žádost z publika neopomněl zavzpomínat i na dnes již legendární výpravy za olgojem chorchojem do mongolských pouští.

Závěrečné vystoupení pak patřilo docentu Miloslavu Královi, který se dlouhodobě zabývá otázkami vědy a víry. Jeho přednáška o mostech, které tyto dva vzdálené břehy nekonečné řeky poznání spojují, opět brala dech. Kdyby mohl, přednášel by o svém tématu docent Král dlouhé hodiny a publikum by se nenudilo. Jak vyplynulo ze závěrečné debaty, mnohým účastníkům promlouval z duše, nicméně dokázal to formulovat přísně vědeckým jazykem. Čas pronájmu sálu kulturního domu Blaník však vypršel a účastníci se museli přesunout na farní zahradu Církve československé husitské, kde měl seminář opět tradiční zázemí v podobě zahradní jídelny, čajovny a několika stánků.

Definitivní závěr vlašimského semináře obstarala kapela Jauvajs, která svým koncertem Irská hudba v českém kabátě završila celý informacemi nabitý den.

Publikováno: 13.9.2010, 16:40
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA