Novinky

Zahi Hawass zbaven obvinění z korupce

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 20.5.2014
Bývalý ministr pro památky a generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahi Hawass byl zbaven dalších obvinění z nelegálního obohacovaní na úkor egyptského národního dědictví. Jak minulý týden zaznamenal deník Ahram Online, podle egyptské generální prokuratury všechny operace, které mu byly kladeny za vinu, proběhly v souladu s egyptskými zákony.

Zahi Hawass je značně kontroverzní postavou egyptské archeologie. Jako dlouholetý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta za bývalého diktátora Husního Mubaraka získal prakticky neomezenou moc nad veškerými archeologickými výzkumy v zemi a vládl jim poměrně tvrdou rukou. Za pomoci renomovaných zahraničních televizních kanálů si také budoval celosvětové renomé nejvyšší autority veškerých egyptologických výzkumů. Bez jeho schválení (a osobní přítomnosti před televizními kamerami) se neobešel žádný významnější egyptologický objev posledních desetiletí. Jeho komentáře a proslulý „indianajonesovský“ klobouk nesměly chybět v žádném z dokumentů National Geographic, History Chanellu a dalších západních médií. V roce 2006 „Faraona památkové péče“ časopis Time dokonce zařadil do stovky nejvlivnějších lidí na světě.

V průběhu „Arabského jara“ i po svržení mubarakovy diktatury byl sice Hawass nakrátko jmenován ministrem pro památkovou péči egyptské vlády a postavil se do čela boje proti rabování archeologických nalezišť a nelegálnímu vývozu starověkých artefaktů, nicméně ve funkci vydržel tento přední pretendent starého režimu jen pár měsíců. Na nátlak kolegů, kteří ho obviňovali z nelegálního obohacování a zneužívání moci byl z funkce odvolán. Od té doby čelil několika soudním procesům v různých kauzách, nicméně nikdy zatím nebyl pravomocně odsouzen.

Současné kolo Hawassových obvinění se týkalo především podezření, že svou moc zneužíval k nelegálním ziskům při propagaci své vlastní oděvní značky, k čemuž využíval svůj exkluzivní přístup k egyptským památkám, což jiným komerčním subjektům nebylo dovoleno. Protizákonně obohacovat se také měl při vývozu některých památek, třeba na dvě Tutanchamonovské zahraniční výstavy v roce 2008.

Jak sdělil Ahramu Online generální prokurátor Ahmed El-Bahrawi, vyšetřování prokázalo, že při zahraničních výstavách byly veškeré artefakty řádně zajištěny proti poškození a také veškeré výnosy z těchto výstav prý odešly do egyptské státní pokladny. Také další vyšetřovaná podezření se měla ukázat jako falešná a nedůvodná.

Publikováno: 26.5.2014, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA