Novinky

Egyptský Indiana Jones půjde opět před soud

Autor: (jds)

Obrázek

Bývalý egyptský ministr pro památky Zahi Hawass, známý po celém světě díky své dlouhodobě pěstěné image „egyptského Indiana Jonese“, po svém odvolání z vlády čelí obvinění z porušení egyptských zákonů na ochranu památek. Nejnovější soudní proces proti němu, který započal začátkem dubna, souvisí s jeho souhlasem vystavit vzácné egyptské artefakty v Austrálii a USA.

Jak oznámil egyptský server Ahram Online, generální prokurátor Abdel Meguid Mahmúd vznesl proti pětašedesátiletému egyptologovi obvinění z plýtvání veřejných peněz a krádeže egyptských starožitností. Hawass je obviněn, že v roce 2003 za 17 milionů dolarů uzavřel dohodu s americkou National Geographic Society na výstavy mnoha egyptských vzácných artefaktů z Egyptského muzea po celých Spojených státech a Austrálii. Výnosy z této akce přitom směřovaly nikoliv egyptským státním institucím, ale do sdružení Suzanne Mubárakové, manželky bývalého diktátora Husního Mubáraka. Tím se měl Hawass dopustit porušení již tehdy platných egyptských památkových zákonů.

Dlouholetý šéf egyptské památkové péče Zahi Hawass byl s autokratickým prezidentem Mubárakem a jeho rodinou úzce propojen po celou dobu své egyptologické kariéry. Začínal jako inspektor pro památky v roce 1969. Postupem času se stal jedním z nejznámějších jmen v egyptologii. Koncem osmdesátých let se stal generálním ředitelem památek v Gíze a v roce 2002 byl jmenován do čela Nejvyššího úřadu pro památky. Po loňské „arabské revoluci“, která diktátorský režim v zemi svrhla, byl odstupujícím Mubárakem nakrátko jmenován do nové přechodné vlády ve funkci ministra pro památky, ale jeho těsné propojení na bývalý režim bylo stále trnem oku jeho četným odpůrcům. V červenci loňského roku již tlak odborné i laické opozice neustál a byl z egyptské vlády odvolán. „Byl to Mubarak památkové péče,“ zhodnotila jeho působení vloni v červenci aktivistka a archeoložka Nora Shalaby. „Choval se, jako by egyptské památky patřily jemu, a ne egyptskému lidu,“ dodala.

Publikováno: 17.4.2012, 8:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA