Novinky

V Luxoru objevili další monumentální sochu

Autor: (jds)

Obrázek

Egyptská Nejvyšší rada pro památky minulý čtvrtek oznámila, že její archeologický tým odkryl masivní sochu faraona Amenhotepa III. nedaleko Luxoru na jihu země. Socha je obrovská, váží sto tun a je přes třináct a půl metru vysoká a zobrazuje krále s červenou korunou. Jen samotná hlava váží tři tuny.

Monumentální socha byla objevena u Kurnského chrámu na západním břehu Nilu, asi 700 kilometrů jižně od hlavního města Káhiry. Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky (SCA) Mustafa Amin, v prohlášení uvedl, že to byl druhý velký objev sochy tohoto faraona od letošního dubna. Předchozí socha odhalená na jaře by mohla být součástí stejného pohřebiště, jako nový nález.

Amenhotep III. vládl nad Egyptem mezi 1417 a 1379 př. Kr. a je jedním z nejvýznamnějších faraonů z 18. dynastie, během níž doznal starověký Egypt velkých změn. Byl otcem faraona Amenhotepa IV., který se do historie zapsal pod jménem Achnaton a způsobil velkou náboženskou revoluci v ustavení prvního monoteistického kultu starověku. Vnukem Amenhotepa III. byl známý faraon-chlapec Tutanchamon. Po celém Egyptě se, narozdíl od jeho potomků, dochovaly stovky Amenhotepových soch.

Šéf SCA k objevu dodal, že se v současné době provádí studie s cílem zjistit kompletní informace o tomto objevu, a také montáž masivní konstrukce na místě objevu. Amin totiž doufá, že by socha mohla být obnovena a vrátit se před starověký chrám v Luxoru.


Ilustrační foto: SCA


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 6.12.2011, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA