Novinky

Nový rok s velvyslankyní tibetské kultury Yungchen Lhamo

Autor: Silvie MARKOVÁ

Obrázek

Neobvyklé přivítání nového roku nabídne workshop se zpěvačkou označovanou za „hlas Tibetu“, Yungchen Lhamo. Tato výjimečná tibetská pěvkyně, jež svým expresivním zpěvem okouzluje publikum po celém světě, přijala pozvání centra pro práci s lidským hlasem Hlasohled. Dílna s názvem Prozpívat se do Nového roku se koná 30. a 31. prosince a skončí pár minut po silvestrovské půlnoci. Tvorba Yungchen Lhamo zkoumá buddhistická témata. Umělkyně vystupuje bez doprovodu hudebních nástrojů, přesto si dokáže pouze svým průzračným i barvitým hlasem a jemným vystupováním podmanit i několikatisícové publikum.

Náš tip 

Yungchen Lhamo, jejíž zpěv je kritikou označován za božský, andělský, dokonalý či vzrušující, je právoplatnou velvyslankyní tibetské hudby a kultury. „Tibeťané už dávno věří, že hlas má moc proměňovat a uzdravovat. Cílem tohoto workshopu, který je otevřen komukoli, je posílit vnitřní Já pomocí vedených písní, zpěvů a mluvené modlitby,“ uvádí k připravované dílně sama Yungchen Lhamo. Duchovní rozměr dílny či kontemplaci se závěrem kalendářního roku tak jistě ocení i účastníci, kteří nevládnou pěveckými schopnostmi. Yungchen Lhamo k průběhu dílny dále dodává: „Účastníkům pomohu využít léčivou moc zvuku k tomu, aby se spojili s vlastními emocemi, probudili své tvůrčí síly a nabili své tělo, mysl i duši životodárnou energií.“

S Yungchen Lhamo jsme se u nás mohli v minulosti seznámit na festivalu Colours of Ostrava či během koncertní série Caravan of Voices. Od doby, kdy se vydala pěšky na pouť z milovaného domovského Tibetu, se stala přední světovou pěvkyní. V roce 1995 vydala průlomové album Tibetan Prayer, za které získala australské významné ocenění ARIA. Následně podepsala smlouvu s prestižním vydavatelstvím anglického hudebníka Petera Gabriela, Real World Records; na tomto labelu později vydala úspěšná alba Tibet, Tibet (1996), Coming Home (1998) a Ama (2006). Během své kariéry spolupracovala s osobnostmi, jakými jsou Natalie Merchant, Philip Glass, Annie Lennox, Michael Stipe z R.E.M., Billy Corgan ze Smashing Pumpkins, Bill T. Jones, Florent Jodelet nebo Sheryl Crow. Písně Yungchen Lhamo se objevily na kompilacích Prayer Cycle, Lilith Fair Live či na soundtracku k hollywoodskému filmu Sedm let v Tibetu. V italském městě Silanus získala novinářské ocenění Funtana Elighe a provincií Janov byla uznána jako ‘posel míru‘ a ‚ ‘kulturní velvyslanec‘.

V současné době žije v exilu v New Yorku, kde pracuje na svém očekávaném čtvrtém americkém albu a vede vlastní organizaci The Yungchen Lhamo Charitable Foundation zaměřenou na zlepšování životních podmínek Tibeťanů v nouzi.

Dílna proběhne v krásném prostoru barokního refektáře dominikánského kláštera sv. Jiljí v Praze na Starém městě (Jilská 7, Praha 1). V pátek 30. 12. bude probíhat od 10 do 17 hod. a v neděli 31. 12. od 17 do 24 hod. Poplatek ve výši 2 300,- Kč zahrnuje vegetariánské občerstvení 31. 12. večer. Dílna bude vedena v angličtině a tlumočena do češtiny. Více informací a přihlášky naleznou zájemci na www.hlasohled.cz.

Publikováno: 22.11.2011, 19:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA