Novinky

V Číně objevili pohřbené koně a vozy

Autor: (jds)

Obrázek

Pozoruhodné pozůstatky pěti vozů a dvanácti koní, starých více než tři tisíce let, nalezli archeologové v čínském městě Luo-jang. Zajímavý pohřební rituál se odehrál v době bronzové za panování prvních císařů dynastie Čou mezi lety 1046-771 př. nl.

Víte, že…? 

Luo-jang je město na úrovni prefektury v západní části čínské provincie Che-nan. Celý správní obvod má 6,5 miliónů obyvatel.

Areál města je osídlen už od neolitických dob. Od roku 2070 př. n. l. se na místě Luo-jangu nebo v jeho bezprostředním okolí rozkládaly metropole dynastií Sia, Čou, Východní Chan, Wej, Ťin a Tchang. Po pádu dynastie Tchang ztratil Luo-jang dřívější význam a stal se městem regionálního významu.

Zdroj: Wikipedia. org

Čínští archeologové při průzkumu terénu před stavbou nemocnice v metropoli provincie Che-nan, městě Luo-jang, objevil velmi nečekaný nález - asi tři tisíce let staré zdobené vozy a koně z doby bronzové. Ačkoli se v hrobě nenašla žádná rakev, ba ani lidské ostatky, kvalita hrobu, zboží, nápisy na keramice i bronzové zbraně, naznačují, že v hrobce pochovaná osoba byl někdo na střední úrovni v sociální a politické struktuře tehdejší společnosti. Koňské postroje a vozy měly komplikované vybavení, zčásti dokonce i pozlacené.

Kromě koňů a vozů archeologický tým nalezl také mnoho bronzových artefaktů a keramiky. Vzhledem k úhledným řadám zvířecích koster ve výkopech archeologové věří, že dvanáct koní ležících podél vozů znamená, že zvířata byla zabita již před pohřbem. Pohřby živých otroků a zvířat sice nebyly v tehdejší číně nikterak neobvyklé, ale zaživa pohřbená zvířata by vykazovala známky pohybu a stresu.

2011-09-09.char1.big.jpg


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 9.9.2011, 16:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA