Novinky

Egypt má nového šéfa památkového úřadu

Autor: (jds)

Obrázek

Měsíc poté, co byl v Egyptě odvolán z vlády kontroverzní ministr pro památky Zahi Hawass, jmenoval minulý týden egyptský premiér Isám Šaráf nového šéfa egyptské památkové péče. Novým generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky se stal méně známý úředník památkové péče Mohamed Abdel Fattah.

Šaráfovo rozhodnutí jmenovat do čela památkové péče nového generálního tajemníka Nejvyšší rady pro památky (SCA) je zřejmě definitivní tečkou za snahou dosavadního egyptologického bosse Hawasse transformovat tento úřad v řádné ministerstvo a vymanit ho z dlouholeté závislosti na egyptském ministerstvu kultury. Podle premiérova plánu, který nepřímo potvrdil už dříve, se má stav egyptské památkové péče vrátit ke stavu před letošním lednem, kdy se oslabený diktátor Mubarak pokusil utlumit lidové protesty kosmetickými vládními změnami, jejichž součástí bylo i vytvoření samostatného ministerstva pro památky pod vedením mediálně celosvětově proslulého archeologa Zahi Hawasse, přezdívaného kvůli své extravagntní image jako „Indiana Jones Orientu“.

Po vítězné revoluci a odstranění Mubarakovy vlády se Zahi Hawass udržel na ministerském postu, nicméně začaly se veřejně řešit jeho kontroverzní rozhodnutí v minulosti, korupční a protekční jednání i osobní vazby na prominenty Mubarakova režimu včetně diktátora samotného. Hawass tyto spory vytrvale označuje za pomluvy a v současnosti vede několik soudních sporů. Z vlády byl přesto odvolán. Podle svých slov, která zveřejnil na svém blogu, nyní se soustřeďuje na obranu svých práv a psaní další části své autobiografie. Píše také knihu o vlivu egyptské revoluce na egyptské památky.

2011-08-26.fattah.jpg

Odborníci očekávají, že se nový šéf památkové péče v Egyptě bude méně věnovat pěstování své osobní image a více řešení problémů, které ochranu památek v Egyptě trápí. Egyptská vláda se pokusila post Hawassova nástupce obsadit již jednou, když do čela SCA jmenovala ne-archeologa Abdela Fattaha El-Bannu, ale tento krok se setkal s odporem u odborné veřejnosti a byl dočasně nahrazen Mohamedem Abdelem Maksúdem. Nový šéf Mohamed Abdel Fattah je dlouholetým zaměstnancem úřadu, na němž měl dosud funkci ředitele muzeálního odboru a ředitele pro památky v Horním Egyptě. Z prvních signálů se zdá, že bude egyptskými odborníky přijat příznivěji, než jeho předchůdci.

Postoje a názory Abdela Fattaha na budoucnost egyptské památkové péče zatím nejsou příliš známé. Reakce na jeho jmenování, které bylo poprvé oznámeno minulý týden v egyptském tisku, jsou dosud spíše tlumené. Zatím byl pouze citován v deníku Al Masry Al Youm, kde prohlásil, že jeho úkolem bude zastavení a řešení neshod ve vedením Nejvyšší rady pro památky a vykořenění korupce. Řekl, že dokončí několik nedokončených stavebních projektů, a zároveň varoval, že další budou muset být odloženy kvůli nedostatku peněz. Velká část rozpočtu Rady totiž pochází z prodeje vstupenek do muzeí a archeologických lokalit, přičemž letošní cestovní ruch v Egyptě zdecimovala jarní revoluce.

Publikováno: 26.8.2011, 9:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA