Novinky

Jeruzalémský tunel vydává svědectví o konci povstání

Autor: (jds)

Obrázek

Počátkem týdne izraelští archeologové představili vzácné artefakty, které objevili při průzkumu toho, co nazývají dva tisíce let starým odvodňovacím tunelem pod jeruzalémským Starým městem. Nalezené artefakty souvisí s jednou ze stěžejních dob v historii Svatého města, kdy se do kanálů ukryli povstalci prchající před římskými vojáky při rebelii v roce 70.

Vykopávky starověkého odvodňovacího tunelu pod Jeruzalémem, které probíhají v poslední době pod hlavní ulicí vedoucí z velké části v arabské čtvrti ve východní čtvrti, již vynesly na světlo světa starověký meč římského legionáře, olejové lampy, nádobí a mince z období římského potlačení židovského povstání v roce 70 našeho letopočtu. Tehdy se do jeruzalémského podzemí uchýlilo mnoho rebelů a civilistů, kteří se schovávali před římskými legionáři, kteří po vypálení a vyplenění jeruzalémského chrámu likvidovali poslední zbytky židovského odporu.

2011-08-13.jerusalem03.big.jpg

Archeologové našli mimo jiné i bronzové klíče z prvního století a mince ražené židovskými povstalci s nápisem „Svobodný Sion“. Mezi vzácné artefakty patří i miniaturní vyobrazení menory - sedmiramenného svícnu, který byl jedním ze symbolů Chrámu. „Nalezli jsme mnoho věcí, o kterých předpokládáme, že jsou spojeny s rebely, kteří se tady schovali. Jsou to například olejové lampy, nádobí na vaření, předměty, které lidé běžně používají a s sebou si je vzali snad jako suvenýr v naději, že se budou vracet,“ uvedl na tiskové konferenci archeolog izraelského památkového úřadu Eli Shukron, který má vykopávky v tunelu na starosti.

O tom, že obyvatelé Jeruzaléma používali kanalizační systém pod městem jako úkryt poslední naděje, psal již proslulý historik a očitý svědek událostí Josephus Flavius. „Ale ukázalo se, že to byl jen marný sen, neboť jim nebylo určeno uniknout Bohu ani Římanům,“ popsal lakonicky osud uprchlíků.

2011-08-13.jerusalem01.big.jpg

Průzkum a vykopávky tunelu pojmenovaném pod biblickém králi Davidovi začal již v roce 2007 a je častým předmětem sporů izraelských úřadů a palestinských aktivistů, kteří si část města, pod níž tunel leží nárokují pro svůj zamýšlený vlastní stát. Chodby už za dobu svého průzkumu vydaly mnoho tajemství a vzácných drobností, jednou z posledních byla i malá rolnička, kterou snad nosil na svém rouchu jeden z kněží v dobách Herodova chrámu. Zhruba půldruhého kilometru chodeb pod Starým městem plánují izraelští památkáři zpřístupnit turistům v nejbližších měsících.


Foto AP


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 13.8.2011, 8:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA