Novinky

Barokní malíř Karel Škréta má velkolepou výstavu

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Praha, 26.11.2010
Minulý pátek, 26. listopadu 2010, začala v pražské Valdštejnské jízdárně a Jízdárně Pražského hradu jedna z největších letošních výtvarných výstav věnovaná dílu mezinárodně proslulého barokního malíře českého původu Karla Škréty. Česká veřejnost tak má po dlouhé době opět jedinečnou možnost seznámit se s komplexním dílem této čtyři století staré hvězdy evropského sakrálního umění.

Výstava Náš tip 

Pražskému rodákovi Karlu Škrétovi a jeho často kontroverznímu uměleckému životu v nelehké době 17. století jsme na našem portálu věnovali samostatný článek s ukázkami některých jeho obrazů, nicméně čtenáři nyní mají až do dubna možnost, prohlédnout si jeho mistrovská díla osobně. Výstava, kterou autoři nazvali Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo je dosud vůbec nejrozsáhlejší přehlídkou tohoto významného umělce, zakladatele barokního malířství v Čechách. V uplynulých sto letech sice byly jeho osobnosti věnovány již tři výstavy, nicméně ta současná, kterou doprovází také rozsáhlý vědecký program, je dosud nejucelenější a nejpodrobnější. Obsahuje přes 400 děl a samotný její tištěný program má sedm stovek stran.

Vedle prací samotného Škréty současná výstava představuje také díla jeho syna Karla Škréty mladšího, i práce Škrétových žáků a dílenských spolupracovníků. její návštěvníci se mohou seznámit i s vybranými ukázkami z děl umělců, s nimiž se Karel Škréta setkal během svého pobytu v Německu a v Itálii, a obrazy, na které navázal a jimiž se nechal inspirovat ve své vlastní tvorbě.

Škréta pro odborníky, děti i studenty

Výstavu k čtyřstému výročí umělcova narození na pražském Hradě připravovali organizátoři z Národní galerie a spolupracujících institucí (např. Ústav dějin umění Akademie věd ČR, Ústav pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze) přes rok. Na jaře dokonce uspořádali mezinárodní vědeckou konferenci.

Pro milovníky historie výtvarného umění z řad odborníků i laiků organizátoři připravili i četné doprovodné aktivity. Pro rodiny s dětmi, které se předem registrují, jsou každý měsíc trvání výstavy připraveny výtvarné dílny vhodné pro děti od šesti let. Na balkoně Valdštejnské jízdarny mohou malí i velcí v „Ateliéru Za oponou“ vyrábět či hrát divadlo inspirované dobou a dílem Karla Škréty, v Jízdárně Pražského hradu je zase v boční chodbě prvního patra umístěn dětský koutek „U řezáče drahokamů“, kde si mohou děti v doprovodu rodičů hrát a vyzkoušet výtvarné aktivity inspirované dobovou řemeslnou dílnou.

Školním skupinám zase výstava nabízí moderního interaktivního digitálního průvodce, kdy každý student dostane elektronické zařízení, na jehož displeji se objeví vybrané obrazy či detaily z vystavovaných děl. Studenti pak odpovídají na otázky nebo řeší kvízové úkoly.


karel-skreta.thumb.jpg

Karel Škréta

Karel Škréta byl český barokní malíř. Zemřel 30.7.1674 v Praze.

Odborníci o Škrétovi

Každý čtvrtek o půl páté navečer probíhají v některé z výstavních prostor přednášky odborboníků na Škrétovo dílo či dobovou problematiku. V prosinci se tak mohou zájemci zúčastnit přednášek ve Valdštejnské jízdárně na témata „Mariánská ikonografie a ukřižování v díle Karla Škréty“ (2. prosince 2010), „Mytologické náměty v díle Karla Škréty" (9. prosince 2010) či „Móda v době Karla Škréty“ (16. prosince 2010). Další přednášky jsou pak naplánovány na čtvrtky v lednu, únoru, březnu a počátku dubna. Jejich kompletní program je ke stažení na http://skreta.cz/doprovodne_programy.pdf.

Zájemci o odborný komentář výstavy mají příležitost si na internetu objednat vstupenky na nedělní termíny komentovaných prohlídek, případně na úterní prohlídky s kurátory výstavy Vítem Vlnasem a Lenkou Stolárovou. Pro každý měsíc je v programu vypsáno pro veřejnost několik termínů těchto speciálních prohlídek.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu v Praze je naplánována do 10. dubna 2011. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Běžné vstupné pro dospělé návštěvníky je do obou výstavních prostor 200 Kč.

Drobná poznámka na závěr: Vzhledem k rozsahu práce, energie a peněz, které organizátoři výstavy a výzkumného projektu současné prezentaci díla Karla Škréty věnovali, je oficiální stránka projektu http://skreta.cz/, na níž odkazují i internetové stránky pořádajících institucí, velmi amatérská a významu celého projektu příliš nesvědčí…


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 29.11.2010, 16:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA