Novinky

Egyptský ministr Hawass odvolán

Autor: (jds)

Obrázek

Několikaměsíční nátlak kritiků dlouholetého šéfa egyptského památkového úřadu Zahi Hawasse, který od letošního února vykonává ojedinělou funkci ministra pro památky, slaví úspěch. Egyptský premiér Isám Šaráf v neděli oznámil rekonstrukci egyptské vlády, jejíž součástí by měla být i výměna excentrického archeologa Hawasse za odborníka méně spojeného s bývalým režimem diktátora Mubaraka.

Premiér Šaráf přistoupil k obměněně kabinetu, aby zastavil obnovenou vlnu protivládních protestů, které trvají v centru Káhiry už několik dní. Jedním z požadavků mladých demonstrantů, kteří se podobně jako na jaře utábořili na káhirském náměstí Tahrír, byla i výměna sebestředného „Indiana Jonese Východu“ Zahi Hawasse. „Byl to Mubarak památkové péče,“ uvedla pro New York Times aktivistka a archeoložka Nora Shalaby. „Choval se, jako by egyptské památky patřily jemu, a ne egyptskému lidu,“ dodala. Podle informací přímo z náměstí Tahrír dokonce demonstranti v neděli Zahiho Hawasse opouštějícího nedaleké Káhirské muzeum zahnali na útěk.

Čtyřiašedesátiletý Zahi Hawass, známý po celém světě zejména díky svému klobouku a žoviálnímu vztahu s vlivnými americkými televizními stanicemi, začínal jako inspektor pro památky v roce 1969. Postupem času se stal jedním z nejznámějších jmen v egyptologii. Koncem osmdesátých let se stal generálním ředitelem památek v Gíze a v roce 2002 byl jmenován do čela Nejvyššího úřadu pro památky. Po vypuknutí nepokojů v Egyptě letos v únoru ho tehdejší prezident Husní Mubarak jen tři týdny před svým definitivním pádem jmenoval historicky prvním ministrem pro památky na světě. Svému bývalému chlebodárci byl Zahi Hawass až do nedobrovolného odchodu z čela státu loajální a diktátorovu politiku i osobnost Hawass veřejně hájil. Kromě spojení s bývalým režimem byl také několikrát přímo i nepřímo obviněn z korupčního jednání.

V čele egyptského ministerstva pro památky by měl Hawasse nahradit docent Abdel-Fattah El-Banny, expert na restaurátorské práce, který byl během protestů často přítomen přímo mezi demonstranty. Spolu s Hawassem by egyptskou vládu měli opustit i tři další ministři, zatím však není jisté, jak na premiérovo prohlášení zareaguje nejvyšší vojenská rada, která v Egyptě od pádu Mubarakova režimu de facto vládne. Armádní mluvčí se zatím nechal pouze slyšet, že armáda určitě nejmenovala Isáma Šaráfa, aby jmenoval či odvolával ministry. V září by se měly v Egyptě uskutečnit plánované volby, ovšem média nahlas spekulují o jejich odkladu až na listopad. Také není jisté, zda se ještě do voleb provede potřebná změna ústavy, která by měla egyptský politický systém více demokratizovat.

Publikováno: 18.7.2011, 14:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA