Novinky

Ohňový tanec bulharských nestinářů v obrazech

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Praha, 28.5.2011
Spatřit pradávný ohňový rituál pravoslavných horalů z jihobulharských hor a nejezdit kvůli tomu do dalekého Bulharska? O tomto víkendu to nebylo nic tak nemožného. V rámci Bulharského folklórního dne, který se uskutečnil v sobotu v pražských Kinského zahradách, totiž tento slavný zvyk tancovat v rozžhaveném popelu s pravoslavnými ikonami v rukou přijeli poprvé prezentovat tanečníci z horské vesnice Balgari považované za jedno z posledních center nestinářů v Bulharsku. Jen týden poté, co svůj každoroční rituál provedli doma.

Fotogalerie 

Nestinářství je archaický bulharský lidový zvyk, během kterého lidé v krojích tančí bosí na žhavém uhlí s ikonami v rukou. Po dlouhá staletí se provozuje v několika bulharských a řecky mluvících obcích ukrytých v převážně dubových lesích mystického pohoří Strandža v blízkosti černomořského pobřeží na samém jihovýchodě Bulharska. Podobný zvyk udržují také některé severořecké komunity, které vycházejí ze stejných geografických a kulturních poměrů, jako ty bulharské.


2011/05/2011-05-29.nestinari0001

Počet obrázků: 18

Každý rok 21. května, v den pravoslavného svátku svatého Konstantina a svaté Heleny, nestináři z malé vesničky o půldruhé stovce obyvateklů zvané Balgari, která leží asi 18 kliometrů od Careva, rozdělají po západu slunce v centru obce oheň, berou do rukou pravoslavné ikony s obrazy svatého byzantského císaře Konstantina a jeho matky svaté Heleny a naboso tančí tradiční kolový tanec horo, dokud oheň doutná. Tanec je doprovázen bubnováním a zvukem jednoměchových dud. Večernímu rituálu na řežavých uhlících zpravidla předchází celodenní příprava, mnozí tanečníci tráví celý den v motlitbách, aby se na oslavný rituál připravili. Krátká koncentrace a motlitba předchází i samotnému vstupu na rozžhavenou plochu. Během samotného tance na rozžhavených uhlících někteří z tanečníků dosahují stavu náboženského transu, a to jim pomáhá chránit chodidla před zraněním.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 29.5.2011, 13:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA