Novinky

V Praze zatančí ohňové tance bulharští nestináři

Autor: (jds)

Obrázek

Jedinečná možnost spatřit na vlastní oči bulharskou tradici lidových tanců na rozžhaveném uhlí, zapsanou na Seznam mistrovských děl nehmotného dědictví lidstva mezinárodní organizací UNESCO, se českým zájemcům naskýtá již o tomto víkendu. V rámci Bulharského folklorního dne, který proběhne v sobotu 28. května 2011 v prostorách Národopisného muzea v Kinského zahradě, totiž do České republiky poprvé zavítají Nestináři – tanečníci v ohni z vesnice Balgari.

Náš tip Nepřehlédněte 

Nestinářství je archaický bulharský lidový zvyk, během kterého lidé v krojích tančí bosí na žhavém uhlí s ikonami v rukou. Po dlouhá staletí se provozuje v několika bulharských a řecky mluvících obcích zastrčených v mystickém pohoří Strandža v blízkosti černomořského pobřeží na samém jihovýchodě Bulharska. Každý rok 21. května, v den pravoslavného svátku svatého Konstantina a svaté Heleny, nestináři z vesnice Balgar rozdělají po západu slunce v centru obce oheň, berou do rukou pravoslavné ikony a naboso tančí tradiční kolový tanec horo, dokud oheň doutná. Tanec je doprovázen bubnováním a zvukem duda někteří z tanečníků dosáhují stavu náboženského transu. Podobný zvyk udržují také některé severořecké komunity, které vycházejí ze stejných geografických a kulturních poměrů, jako ty bulharské.

Dnes je předvánění nestinářství také obvyklou turistickou atrakcí mnoha černomořských turistických letovisek, nicméně spatřit nestinářský ohňový tanec v nefalšované, původní folklórní podobě není tak obvyklé. Originální tanec pořádají nestináři ve svých vesnicích vždy o konstantinovském svátku, a jen o týden po tom letošním svou tradici přijedou představit poprvé i do České republiky. Vystoupení tanečníků z Balgari bude vyvrcholením bohatého kulturního programu Bulharského kulturního dne, v jehož rámci proběhnou i vystoupení dalších folklorních souborů, etnografická výstava a další doprovodný program. Začátek programu je naplánován na 15. hodinu, ohňové tance přijdou na řadu kolem půl deváté večer. Vstup na akci je volný.


Foto Ivan Georgiev


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 25.5.2011, 11:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA