Novinky

Rakousko vystaví vzácný středověký poklad

Autor: (jds)

Obrázek

Wiener Neustadt, 22.4.2011
Velkopáteční „pohádkové“ zázraky se skutečně dějí. Jak na letošní Velký Pátek oznámila Rakouská spolková památková agentura BDA, anonymní muž z Wiener Neustadtu nalezl více než dvě stovky středověkých artefaktů, které tvoří jeden z nejvýznamnějších středověkých pokladů, které se kdy v Rakousku našly.

Výstava 

Šest set padesát let starý poklad sestávající ze 150 kusů drahocenných šperků ze zlata stžíbra zdobeného kameny a perlami a 75 malých fragmentů nalezl muž, který si přál zůstat v anonymitě, již v roce 2007 při rozšiřování zahradního jezírka. Objevu původně nevěnoval příliš pozornost a zablácené kusy kovu uložil do sklepa. Teprve v roce 2010, když se rozhodl svůj dům prodat, uschovaný poklad očistil a začal pátrat po jeho skutečné hodnotě. Nakonec se nález prostřednictvím amatérského archeologa dostal až k rakouským památkářům.

2011-04-27.Schmuck02.jpgRakouští památkáři ve svém pátečním oznámení uvádějí, že nálezce „pohádkového“ pokladu si více než vlastní finanční zisk přeje, aby poklad byl k dispozici veřejnosti, a tak jej vůbec prodávat nechce. Jeho peněžitá hodnota bude vyčíslena teprve poté, co budou provedeny veškeré expertízy a zkoumání materiálů použitých při výrobě všech objevených artefaktů. Většina nalezených klenotů bude od pondělí 2. května 2011 vystavena ve vídeňském Hofburgu, historickém sídle rakouských panovníků a státní klenotnice.


Foto Bundesdenkmalamt / Bettina Sidonie


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 27.4.2011, 8:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA