Novinky

Egyptskému ministrovi pro památky hrozilo vězení

Autor: (jds)

Obrázek

Egyptské státní noviny Ahram Online tento týden oznámily, že egyptský trestní soud v neděli odsoudil egyptského ministra pro památky Zahi Hawasse na jeden rok ve vězení a vedle peněžité pokuty mu uložil i trest odchodu z funkce. Proti soudnímu verdiktu, který Hawass považuje za velké nedorozumění, podali právníci ministerstva pro památky odvolání a soud jejich námitky nakonec uznal.

Celý soudní spor se týkal loňského výběru nového provozovatele knihkupectví a obchodu se suvenýry v Káhirském muzeu, v němž zvítězila firma napojená na Americkou univerzitu v Káhiře, která je s osobou Zahi Hawasse provázána. Dosavadní nájemce obchodu Farid Atija pak proti Nejvyššímu úřadu pro památky, v jehož čele před letošní transformací úřadu podřízeného ministerstvu kultury na samostané ministerstvo Hawass stál, podal několik žalob. Poslední z nich skončila právě odsouzením hlavy nejvyššího státního úřadu památkové péče k vězení, pokutě a odchodu ze zaměstnání.

Stanovisko Zahi Hawasse, které publikoval na svém blogu, je jednoznačně odmítavé. Výběr nového nájemce knihkupectví a muzejního obchodu v roce 2010 probíhalo podle něj ještě v režii ministerstva kultury a smlouva s novým zájemcem měla být uzavřena před jakýmkoliv soudním projednáváním. Navíc žalovanou stranou sporu nebyl Zahi Hawass sám, ale úřad, který řídil. Právníci ministerstva, které z někdejšího Nejvyššího úřadu pro památky vzniklo, proto podali proti verdiktu odvolání a soudu dodali nové důkazy o zákonnosti postupu úřadu při výběru nového nájemce obchodu. Káhirský soud jejich námitky uznal a ministrovi zaslal rozhodnutí v němž se praví, že do vězení nastupovat nemusí a může dál zůstat ve své funkci. „Jsem velmi rád, že se tato situace vyjasnila, a že se budu moci i nadále soustředit na svou hlavní prioritu, jíž je ochrana egyptských památek,“ prohlásil Hawass.

Publikováno: 21.4.2011, 8:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA