Novinky

Byl Tycho Brahe otráven? Odpoví průzkum

Autor: (jds)

Obrázek

Praha, 15.11.2010
Čeští a dánští archeologové v pondělí 15. listopadu 2010 otevřeli hrobku astrologa a alchymisty císařského dvora Rudolfa II. Tychona Brahe, která se nachází v pražském Týnském chrámu. Do pátku 19. listopadu budou zkoumat, na co vlastně tento slavný astrolog zemřel.

Legenda praví, že Tycho Brahe zemřel na protržení močového měchýře, protože ze slavnostní hostiny, na které se hodně pilo, se nemohl vzdálit dříve než císař vstal od stolu. Z dnešních historiků tomu však věří málokdo a přiklánějí se spíše k prozaičtější chorobě ledvin jako důvodu Braheho smrti. Současný výzkum iniciovaný z Braheho domoviny, Dánska, má za cíl především prozkoumat, zda nebyl otráven.


2010-11-17.brahe2

Počet obrázků: 2

Cínová rakev, kterou v pondělí archeologové vyjmuli z týnské krypty, je v těchto dnech v laboratořích antropologického oddělení Národního muzea v Horních Počernicích, kde z ní odeberou vzorky k dalšímu zkoumání. Archeology z Dánska především zajímá, zda se u kořínků vlasů z rakve nenajdou stopy velkého množství rtuti, což by potvrdilo jejich teorii, že slavného astrologa nechal otrávit dánský král za údajné staré pletky s královskou matkou.


tycho-brahe.thumb.jpg

Tycho Brahe

Tycho Brahe byl dánský astrolog císaře Rudolfa II.. Narodil se 14.12.1546 v Knudstrupu v Dánsku. Zemřel 24.10.1601 ve věku 55 let v Praze.

Rakev s ostatky Tychona Brahe se do krypty v staroměstském chrámu Matky Boží před Týnem vrátí v pátek odpoledne během slavnostní bohoslužby, kterou od 15 hodin bude celebrovat pražský arcibiskup Dominik Duka.

O výsledcích letošních průzkumů Braheho ostatků plánují čeští a dánští archeologové publikovat své závěry počátkem příštího roku. Portál Kaduceus je bude sledovat a přinese další informace včetně velkého profilu slavného astrologa.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 17.11.2010, 11:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA