Novinky

Čtyři vzácné artefakty se vrací Káhirskému muzeu

Autor: (jds)

Obrázek

Během letošní egyptské revoluce zmizelo z muzeí a skladišť starověkých památek na tisíc artefaktů. Čtyři z nejvýznamnějších kusů ze seznamu hledaných památek, které zmizely již koncem ledna při vyloupení Káhirského muzea, se tento týden vrátily zpět do rukou památkářů. Jeden z jejich zaměstnaců je objevil u stanice metra.

Asi nejznámnějšími ukradenými artefakty byly ty, které patřily do pohřební výbavy proslulého faraona Tutanchamona a jeho příbuzných. A právě čtyři z nich objevil v úterý ráno zaměstnanec Nejvyššího úřadu pro památky Salah Abd El Salam u jedné ze stanic metra. Bližší podrobnosti o okolnostech nálezu egyptské ministerstvo pro památky neuvedlo. Artefakty prošly kontrolou památkářů, zda jsou pravé, a na narychlo svolané tiskové konferenci byly poté předány restaurátorům Káhirského muzea.

2011-04-15.Artefakty01.jpgNejvzácnějším z čtveřice nově objevených artefaktů je pozlacená dřevěná soška Tutanchamona držícího harpunu, jejíž poškozená spodní část tvořící člun zůstala původně v muzeu. Nyní bude poškozená soška spojena v restaurátorských dílnách se zbytkem a přestože chybí ještě některé drobné části, bude zachráněna. Naopak ve stavu, který umožňuje rovnou návrat do muzejních expozic, se podle ředitele Egyptského muzea v Káhiře Tareka El-Awadyho nalezl jeden z deseti dosud chybějících šabitů z hrobky Tutanchamonových prarodičů Juji a Tuji. Dalšími objekty byly pozlacené bronzové a dřevěné trubky z Tutanchamonovy hrobky, nalezené také ve výborném stavu, a také Tutanchamonův vějíř. Posledně jmenovaný artefakt je v dobré kondici jen z jedné strany, jeho druhá strana je rozbitá do jedenácti kusů, přičemž část chybí. Také vějíř projde důkladnou rekonstrukcí.

Objev čtyř významných ukradených artefaktů z přibližně tisíce ukradených předmětů je prvním významnějším úspěchem egyptského ministerstva pro památky od znovujmenování archeologa Zahi Hawasse do jeho čela. Tento nedávný krok se přitom v Egyptě setkal se značně kontroverzním přijetím, protože přes svou nespornou odbornou erudici a mediální zdatnost je Hawass v zemi stále vnímán jako příliš spjatý se starým zkorumpovaným systémem diktátora Mubaraka. Krátce po svém opětovném jmenování do první porevoluční vlády Zahi Hawass prohlásil, že pevně věří v návrat všech ztracených artefaktů a návrat památkové péče a ochrany kulturního dědictví v Egyptě minimálně na předrevoluční úroveň. Jedním z prvních kroků, které tento týden Hawass oznámil, je, že egyptská muzea a památkové lokality budou hlídat ozbrojení policisté. Dosud tak v Egyptě činily pouze neozbrojené stráže.


Foto luxortimesmagazine.blogspot.com

Publikováno: 15.4.2011, 10:10
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA