Novinky

Do Peru se vrátily artefakty z Machu Picchu

Autor: (jds)

Obrázek

Velkou slávu zažilo tento týden ve středu Peru, když do prezidentského paláce v Limě dorazilo třicet beden plných vzácných artefaktů z Machu Picchu. Mimořádně cennou sbírku zaslala peruánské vládě univerzita Yale z USA, která nálezy od počátku dvacátého století opatrovala. Nyní se u příležitosti blížícího se výročí objevení proslulého horského útočiště posledních Inků američtí archeologové rozhodli sbírku vrátit do země svého původu.

Na transport třiceti beden pokladů, kdysi vykopaných a odvezených archeologem Hiramem Binghamem, z limského letiště dozíralo na šest stovek policistů. Vzácný náklad pak oficiálně uvítal i peruánský prezident Alan Garcia obklopen ministry vlády. „Jsou to poklady, i když nejsou zhotoveny ze zlata, drahých kamenů, protože reprezentují důstojnost a hrdost Peru,“ prohlásil prezident.


hiram-bingham.thumb.jpg

Hiram Bingham

Hiram Bingham byl americký historik a politik, objevitel Machu Picchu. Narodil se 19.11.1875 Honolulu v USA. Zemřel 6.6.1956 ve věku 81 let ve Washingtonu v USA.

Machu Picchu, součást světového dědictví UNESCO, stojí v nadmořské výšce téměř dva a půl tisíce metrů nad mořem na východním úbočí And asi osmdesát kilometrů od Cuzca v Peru a je jednou z největších turistických atrakcí Jižní Ameriky. Ztracené město posledních inckých vládců z patnáctého století objevil 24. července 1911 americký archeolog Hiram Bingham během expedice pořádané Yaleskou univerzitou, poté, co ho na místo dovedl jedenáctiletý kečuánským chlapece Pablito Alvarez. Z rozsáhlých výzkumů, které v letech 1912 až 1916 Bingham na místě vedl si do USA odvezl mnoho cenných artefaktů, o jejichž navrácení peruánská vláda dlouhá léta usilovala.

2011-04-02.Bingham.jpg

Představitelé americké univerzity se s blížícím stým výročím objevu ztraceného města vloni rozhodli vrátit přibližně pětačtyřicet tisíc peruánských artefaktů ze svých sbírek, přičemž středeční zásilka byla jen první malou částí o počtu zhruba tisíce položek. Artefakty budou nyní krátce vystaveny v Limě a před oslavami výročí znovuobjevení Machu Picchu budou přemístěny do muzea v Cuzcu. Ministr kultury Juan Ossio řekl, že všechny artefakty by měly být vráceny do konce roku 2012.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 2.4.2011, 22:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA