Novinky

Německá expedice hledá zlatý poklad starých Mayů

Autor: (jds)

Obrázek

Zvláštní expedici, která by měla najít osmitunový zlatý poklad staré mayské civilizace, vyslal v těchto dnech do Guatemaly německý týdeník Bild. Její vedoucí, německý expert na mayské písmo Joachim Rittsteig, je přesvědčen, že stopy vedoucí k pokladu nalezl ve starém mayském rukopisu uloženém nyní v Drážďanech.

Víte, že…? 

Emeritní profesor drážďanské univerzity Joachim Rittsteig tvrdí, že se mu podařilo rozluštit tajemství ukryté ve světoznámém Drážďanském kodexu, do kterého jeho mayští autoři ukryli mimo jiné i cestu k potopenému pokladu v jezeře Izabal v Guatemale. „Drážďanský kodex vede k obrovskému pokladu osmi tun čistého zlata,“ řekl týdeníku Bild, který se rozhodl sponzorovat jeho dobrodružnou expedici do Guatemaly. Na cestě německého Indiana Jonese, jak si Rittsteiga okamžitě překřtila světová média, proto doprovází i tým novinářů a filmařů, který budou pokus o nalezení bájného pokladu dokumentovat.

2011-03-08.Maya02.big.jpg

Podle Rittsteiga se důležité vodítko nachází na dvaapadesáté straně čtyřiasedmdesáti- stránkového kodexu, kde se hovoří o zkáze mayského města Atlan zničeného zemětřesením 30. října roku 666 př. Kr. Tehdy se spolu s troskami města mělo do jezera Ilazabal potopit i přes dva tisíce zlatých tabulí zaznamenávajících mayské zákony. Jenom samotné zlato má prý v současné době hodnotu přes dvě stě milionů euro (kolem pěti miliard korun).

Jeden z pouhých tří dochovaných vzácných sborníků mayských textů, tak zvaný Drážďanský kodex, se do svého současného útočiště dostal již v roce 1739 od nejmenovaného dárce z Vídně. Obsahuje hodně z toho, co je známo o mayské kultuře včetně jejich chápání astrologie, medicíny a  konce světa. Mnozí z těch, kteří očekávají konec světa na konci mayského kalendáře, se odkazují k jeho poslední kapitole, v níž se popisuje nadcházející apokalypsa 12. prosince 2012.

Jezero Lago de Izabal je největším jezerem v Guatemale. Má rozlohu 590 km2 a maximální hloubku kolem 18 metrů. Určitým vodítkem by expedici měli být radarové snímky, na kterých prý Joachim Rittsteig rozeznal stopy ztraceného města s pokladem.


Ilustrační foto Ben Earwicker


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.3.2011, 11:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA