Novinky

Egyptský ministr pro památky složil funkci

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 4.3.2011
Jak informuje blog na stránkách deníku New York Times, krátká vládní kariéra dlouholetého šéfa egyptského památkového úřadu, poněkud excentrického archeologa Zahi Hawasse, je u konce. Podle informací autorky, Kate Taylorové, měl ve čtvrtek složit funkci a oznámit, že už nechce být členem nově tvořeného kabinetu, který po demisi Mubarakem před měsícem jmenovaného premiéra Ahmada Šafíka sestavuje armáda.

Jenom pár hodin před svou rezignací ministr Hawass na svém webu poprvé přiznal rozsáhlé loupení a poškození archeologických lokalit po celém Egyptě. „Když revoluce začala 25. ledna 2011, a v jejím prvním týdnu, došlo jen několik zpráv o rabování: v Qantaře východ na Sinaji a v Egyptském muzeu v Káhiře. Nicméně od rezignace Mubaraka se plenění rozšířilo po celé zemi a naše památky jsou ve vážném nebezpečí. Pachatelé trestné činnosti se snaží využít současné situace,“ tvrdí.

Mezi místy poškozenými a vyloupenými v posledních týdnech poprvé explicitně uvádí Zahi Hawass i naleziště v Abúsíru a tamní sklad české egyptologické expedice, která v Egyptě pracuje již přes půl století. Nájezdy amatérských hledačů pokladů a vloupání do skladiště přitom místní zdroje a zahraniční archeologové potvrzovali již od konce ledna, tedy ještě před odstoupením diktátora Mubaraka, a ministrem Hawassem byly nejprve rezolutně označovány za fámy. Bulvární britský The Sun dokonce 1. února přinesl fotografie skupiny rabující v Abúsíru. Poškození abúsírské lokality i českého skladu dnes potvrdil i vedoucí české expedice Miroslav Bárta přímo z Egypta. Podle něj některé zde uskladněné nálezy zmizely, některé zloději poškodili a pomíchali.

Hawassův seznam loupeživého řádění v posledních týdnech je více než smutné čtení. Kromě dosud známých úspěšných a neúspěšných pokusů o plenění kulturního dědictví přináší i bolestný seznam ztrát, který zdaleka není konečný: hrob Ken-Amon v Tell el-Maschuta u Ismailie, byla zcela zničen. Je to jediný známý hrob z období 19. dynastie v Dolním Egyptě. V blízkosti Velké Sfingy v Gíze se zloději vloupali do hrobu Impy. Vandalové také zkoušeli zničit další budovy a hroby v Gíze, ale naštěstí byli neúspěšní. V Sakkáře zmizely z hrobky Hetepka kamenné bloky a části nepravých dveří. Z hrobu Ptahšepsese v Abúsíru byly ukradeny bloky s nápisy. Jedna z archeologických lokalit v severní Sinaji byla zničena, když lupiči přijeli s nakladačem. Naleziště v Abydu bylo terčem loupeživých nájezdů téměř každou noc. Lupiči tu hloubili nelegální výkopy a příkopy, některé až do hloubky pěti metrů, a lokalita je zdevastovaná. Nelegální výkopy, které poškodily archeologická naleziště, jsou hlášeny také z Alexandrie, Ismailie, Sakkáry, Behairy, Abúsíru a Dahšúru. Druhou polovinu Hawassova seznamu také tvoří muslimské mešity a další islámské památky, kterým se kulturní rabování nevyhlo také.


Foto Stephanie Sakoutis.

Publikováno: 4.3.2011, 11:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA