Novinky

Egyptské památky se vracejí památkářům

Autor: (jds)

Obrázek

Ministr pro památky egyptské vlády Zahi Hawass dnes oznámil, že památkářům se vrátilo dalších pět artefaktů, které před necelými dvěma týdny ukradli lupiči z památkového depozitu na Sinaji. Z jeho opakovaných prohlášení i zpráv mezinárodních médií se zdá, že situace kolem nespočetných památek starověkého Egypta se po pár dnech ohrožení skutečně vrací opět k normálu.

Z šesti beden starověkých artefaktů ukradených o předminulém víkendu ze skladiště Qantara East na Sinajském poloostrově ozbrojenou skupinou beduínů v současné době egyptští památkáři mají zpět 293 kusů. Posledních pět nalezli včera egyptští policisté pohozené v nedaleké poušti. „Jak jsem prohlásil už dříve, zatím nejsme schopni říct přesné číslo, kolik objektů původně ze skladiště ukradli. Komisi pro provedení celkové inventury skladiště teprve ustavíme,“ uvedl ministr Hawass. „Věřím že pro lidi, kteří artefakty ukradli, bude nemožné je prodat. Žádné muzeum ani soukromý sběratel nyní žádné egyptské starožitnosti nekoupí.“

Nově ustavené ministerstvo pro památky také v uplynulých dnech opakovaně potvrdilo, že všech sedmdesát uměleckých předmětů poškozených během vloupání do káhirského Egyptského muzea na náměstí Tahrír, již začali zkušení experti muzea restaurovat a brzy se vrátí do výstavních síní. Škody jsou údajně minimální a vše může být prý opraveno „do pěti dnů“. Také mumie, které se měli lupiči neúspěšně pokusit odnést, nepatří k nejcennějším královským mumiím, ale pochází z bezejmenných hrobů z pozdního období egyptské říše. Zahraniční egyptologové z Luxoru zase hlásí, že do bývalého hlavního města starověkého Egypta Théb stále přijíždějí organizované zájezdy turistů, místních i zahraničních. Ministerstvo pro památky nyní pracuje na tom, aby se v nejbližších dnech pro zemi životně důležitý turistický průmysl opět rozběhl na plné obrátky a turistům se mohly zpřístupnit i některé vyhledávané lokality na severu země, jako například pyramidové pole v Gíze.

Sám ministr Hawass věnoval několik svých posledních prohlášení na uklidňování zahraničního rozruchu, který při nedostatku informací přímo z místa, vznikl. V době, kdy Mubarakovi stoupenci a tajná policie pořádali v Káhiře doslova hon na zahraniční novináře, Mubarakův zastánce Zahi Hawass rozdával zahraničním médiím jeden rozhovor za druhým, ze své kanceláře zprostředkovával armádní ochranu novinářům významných světových magazínů na cestě do vojensky uzavřených lokalit a, navzdory technickým potížím, egyptologický svět zásoboval svými prohlášeními na internetu. S vlivnými médii to ostatně doktor Hawass uměl vždy velmi dobře. Od jeho jmenování do čela egyptské Nejvyšší rady pro památky v roce 2002 se bez jeho typického klobouku a hrdelní angličtiny neobejde snad žádný egyptologický televizní dokument. Jak dokládají snímky z jeho webu, situace se opravdu vrací k normálnímu „předrevolučnímu“ stavu. Novopečený ministr, který se dosud na veřejnosti objevoval jen v obleku a dvěma statnými vojáky po boku, už zase může ve svém klobouku rozdávat rozhovory před svou milovanou Sfingou v Gíze, která je podle jeho názoru ze situace v Egyptě a rozšiřování fám o ohrožení egyptských památek smutná (na snímku je doktor Hawass vyfocen se štábem amerického ABC World News).

„Nejsem politik a nikdy nebudu. Má práce, od doby kdy mi bylo devatenáct až dodnes, byla chránit a starat se o egyptské monumenty. Budu pokračovat ve vykopávkách a psát články a knížky, protože to je to, co miluji dělat,“ napsal dnes na svém blogu. Kolik času na tuto svou celoživotní zálibu bude mít, mají zřejmě ve svých rukou pouze samotní Egypťané, protože volby se blíží.


Foto DrHawass.com/Stephanie Sakoutis

Publikováno: 9.2.2011, 17:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA