Novinky

Holanďané potvrzují vykradení českých nalezišť v Egyptě

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 3.2.2011
Navzdory opakovanému ujišťování egyptského ministra pro památky Zahi Hawasse o bezpečnosti egyptských památek, přišla dnes z Egypta i nemilá zpráva o vykradení českého skladu v Abúsíru. Publikoval ji na svém webu ředitel holandských výzkumů v nedaleké Sakkáře Maarten Raven.

Aktualizováno 

„Důvěryhodný zdroj v Káhiře (který informaci získal přímo od jednoho z inspektorů Nejvyššího úřadu pro památky v Sakkáře) potvrdil, že český sklad v Abúsíru a sklad Káhirské university v Sakkáře byly vyloupeny. Nemáme zatím žádné zprávy o soukromých hrobech. Dveře byly násilně otevřeny, ale zda zmizely reliéfy, zatím není jasné. Samotní inspektoři ještě neměli přístup do všech částí naleziště,“ napsal na webu Saqquara.nl doktor Raven. Vyplenění skladišť na těchto lokalitách přitom již dříve popisovala média a potvrzovali další egyptologové.

Oficiální zprávy od ministra Hawasse, které dnes vyslal do světa prostřednictvím své internetové stránky, jsou s těmi holandskými v přímém rozporu: „Televizní stanice Al-Džazíra oznámila, že byly poškozeny památky Sakkáře a byly z nich ukradeny i nějaké artefakty. To není pravda. Armáda tato místa střeží. Zavolal jsem tam asi před pěti minutami, a generál mě informoval, že Sakkára je bezpečná a všechny památky jsou v pořádku. Nic tam není poškozeno nebo odcizeno,“ tvrdil ještě v půl jedenácté dopoledne Zahi Hawass. O informacích, které se šíří neoficiálními cestami, pak ministr rezolutně prohlásil: „Já jsem jediný zdroj pravdy týkající se památek, a tyto fámy jsou zaměřeny na to, aby egyptský lid vypadal špatně. Pokud se něco stane muzeu, řekl bych to statečně  všem po celém světě, protože jsem čestný muž, a já bych vám nikdy nic neskrýval.“

Čeští egyptologové jsou připraveni během několika dní, či několika málo týdnů, do Egypta vyrazit a pomoci při zhodnocení a nápravě škod. „Naše expedice je připravena, máme prostředky, máme lidi. Čekáme jen na vyřízení oficiálních záležitostí,“ citovala dnes vedoucího expedice Českého egyptologického ústavu Miroslava Bártu agentura Mediafax. Holanďané svou únorovou expedici do Sakkáry naopak odvolali.


Foto Drhawass.com

Publikováno: 3.2.2011, 21:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA