Novinky

Ministr Hawass popřel poškození Abúsíru

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 1.2.2011
Zprávy z informačně izolovaného Egypta zmítaného již více než týden protivládními demonstacemi a rozkladem bezpečnostních složek státu jsou často rozporuplné. Egyptský ministr pro památky včera jmenované vlády, třiašedesátiletý známý archeolog Zahi Hawass, tak včera večer dementoval zprávy o vyrabování nalezišť a depozitů v Abúsíru, kde se nachází i koncese Českého archeologického ústavu.

Aktualizováno 

Obavy celosvětové komunity egyptologů se v posledních dnech soustředily hlavně na Abúsír dvacet kilometrů od Káhiry s rozléhlou nekropolí s hrobkami, pyramidami a dalšími artefakty pocházejícími z doby první dynastie, a také Sakkáře, která je lokalitou s nejstaršími pyramidami na světě. Původní zprávy hovořily totiž o rozsáhlém rabování zdejších nalezišť, otevření hrobek a devastujícímu vyloupení zdejších památkových depozitů a skladů.

Ministr Hawass tyto zprávy včera kategoricky popřel. „Na lokalitě v Abúsíru je všechno v bezpečí," řekl v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. „Nic z Abúsíru nebylo ukradeno,“ zdůraznil. Co se týká Sakkáry, ministr řekl, že jím zformovaný nouzový výbor sice na místě nalezl vylomené zámky, ale samotné hrobky nebyly nijak vyloupené či poškozené a nikdo do nich pravděpodobně ani nevstoupil.

Hawassovo prohlášení tak může být mírně povzbuzující zprávou pro české egyptology, kteří situaci na místě, kde již bezmála půl století provádí svůj vědecký výzkum, se znepokojením sledují z Prahy. Podle včerejšího prohlášení vedoucího české egyptologické expedice Miroslava Bárty, které poskytl portálu KADUCEUS i dalším českým médiím, netrpělivě čekají na zprávy od místních spolupracovníků a jakmile to situace umožní, jsou připraveni vyjet do Egypta zhodnotit škody.

Zatím jediným místem, odkud je potvrzeno rozsáhlejší vyloupení starověkých artefaktů, tak zůstává jeden z depozitů památek na Sinaji, kam vstoupil jeden z beduínských kmenů ozbrojený střelnými zbraněmi a před očima zaměstnanců skladu odnesli šest krabic obsahujících stovky malých artefaktů z období celého vývoje staroegyptské civilizace.

Ze stejného rozhovoru Zahiho Hawasse vyplývá, že situace kolem bezpečnosti starověkých památek se v Egyptě snad už zlepšuje. Škody napáchané v Egyptském muzeu v Káhiře během pokusu o vyrabování jeho uměleckých sbírek nedozírné hodnoty opakovaně prohlásil za minimální a podle jeho názoru bude možné většinu poškozených artefaktů restaurovat. Do ulic egyptských měst se včera také vrátila policie a v mnoha venkovských památkových lokalitách zafungovala sousedská domobrana. „Egypťané jsou odlišní od obyvatel Íránu a Afghánistánu. Pět tisíc let historie je tady v krvi lidí. Znají hodnotu památek,“ řekl.

Situace na nalezištích je stále nepřehledná

Podle situační zprávy magazínu The National zajistila pyramidové pole v Sakkáře armáda, nicméně v Abúsíru žádné bezpečnostní složky vidět nebyly. Muž, který se reportérům představil jako egyptolog, dokonce uvedl, že tamní naleziště je velmi nebezpečné, protože se tam stále pohybují bandy zlodějů. „Pravděpodobně nenašli nic cenného, protože všechny cenné umělecké předměty již byly převezeny do skladovacích zařízení v Sakkáře,“ řekl.

Mezinárodní egyptologické týmy již postupně oznamují rušení svých plánovaných akcí na letošní únor. Pozastavení svého programu pro letošní sezónu tak ohlásil tým univerzity v Leidenu, který měl v únoru pokračovat ve vykopávkách v Sakkáře. Další týmy mezinárodních expertů se z egyptských nalezišť postupně stahují. Všech šest členů expedice rakouského archeologického institutu podle deníku Der Stadard přerušilo své práce, ale zůstávají zatím v Egyptě. Domů naopak předčasně míří expedice University of Michigan z Abydu, a ze svých pracovišť v karnackém chrámu se stáhli i belgičtí egyptologové, kteří zde prováděli epigrafický výzkum. Na místě ponechali pouze jednoho pracovníka, který zůstává v luxorském hotelu. Také většina misí amerických archeologů svá naleziště prozatím opustila, včetně týmu Marka Lehnera, který dokonce o víkendu přišel o část svého vybavení v Gíze.

Ukradené památky se začínají vracet

Ministr Hawass mezitím oznámil, že většina předmětů ukradených na Sinaji je zpět v rukou egyptských památkářů. „Chtěl bych říci lidem po celém světě dobrou zprávu: sklad, který byl vypleněnv Qantaře na Sinaji, získal 288 objektů zpět! Nemohu říci přesně kolik objektů bylo původně ztraceno, ale zdá se, že většina toho, co bylo ukradeno, byla už vrácena,“ napsal v prohlášení které dnes odpoledne pubikoval na svém osobním webu. Potvrdil také, že ve spolupráci s armádou a místními domobranami egyptské úřady zabezpečily cenná naleziště v Alexandrii a San el-Hagar v Deltě. Již dříve podle něj dostala vojenskou ochranu i slavná pyramidová pole v Gíze a Sakkáře, naleziště v Luxoru a Asuánu i čtyřiadvacet egyptských muzeí, včetně toho káhirského. „Památky jsou nyní bezpečné, protože armáda i obyčejní lidé drží při sobě proti skupinám uprchlých vězňů,“ napsal před pár minutami Hawass.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 1.2.2011, 13:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA