Novinky

Egyptologové sčítají škody útoků na muzea a depozity památek

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 31.1.2011
Dramatické záběry televizní stanice Al-Džazíra z Káhirského muzea svědčící o pátečním poškození dvou mumií během současných nepokojů v Egyptě vyděsily celý egyptologický svět. Mumiemi, které podle doktora Zahi Hawasse přišly o hlavu, byli pravděpodobně praprarodiče faraona Tutanchamona a také některé z identifikovaných poškozených artefaktů pocházely z pokladů pohřební výbavy tohoto panovníka.

Identitu poničených mumií z Káhirského muzea zatím egyptské úřady neoznámily, ale podle egyptoložky z oxfordské univerzity Margaret Maitlandové patřily Tutanchamonovým praprarodičům, kteří se jmenovali Juja a Tuja. „Schránka byla přímo na těle Tuji, takže je nepravděpodobné, že by mohla být odstraněna bez poškození mumie. To naznačuje, že dvě mumie, které zmínil Dr. Zahi Hawass jako zbavené hlav a hrozně poškozené, mohou být ty Juji a Tuji. Jsou to důležité historické postavy, navíc dvě z nejzachovalejších mumií ze starověkého Egypta. Bylo by skutečně tragické, pokud je to pravda,“ napsala na svém blogu po shlédnutí záběrů z muzea doktorka Maitlandová.

2011-01-31.Tuja.jpgTěla Juji a Tuji byla nalezena už v roce 1905 v Údolí králů v hrobce KV46 a nedávno prošla genetickými testy, z nichž vyplynul jejich příbuzenský vztah s faraonem Tutanchamonem. Mezi předměty identifikované z televizních záběrů, jež byly rozbité při lupičském útoku na Káhirské muzeum, patří také minimálně dvě dřevěné sošky z pohřební výbavy Tutanchamona a také velmi vzácná loď z hrobu Meseti v Asjútu. „Je to jeden z největších lodních modelů datuje se přibližně do roku 2000 před naším letopočtem, takže je více než čtyři tisíce let starý. Velmi smutné,“ konstatovala Maitlandová.

Další vykradené muzeum v Memphisu

Podle bývalé ředitelky Káhirského muzea Wafaa el-Saddikové, která včera poskytla rozhovor německému magazínu Zeit Online, bylo v Káhirském muzeu poškozeno třináct výstavních vitrín, všechny v prvním patře muzea, kde se nacházejí Tutanchamonovy poklady. Úplně vykraden byl také nový obchod se suvenýry, který muzeum otevřelo v listopadu. Útočníky byli podle ní samotní strážci muzea a druhá skupina, která do muzea vstoupila světlíky ze střechy.

El-Sadikková ve stejném rozhovoru egyptologickému světu oznámila další nemilou zprávu o tom, že v sobotu ráno bylo vyloupeno Muzeum v Memphisu a jeho sklady. „Jeho vedoucí mi volali, ať je zachráním a něco udělám. Volala jsem policii, ale nikdo neodpovídal, tak jsem vzburcovala armádu,“ popsala největší současný problém správců egyptského kulturního dědictví – rozpad bezpečnostních složek státu.

Útoky na památky se množí

Agenturní zpravodajství z Egypta hovoří o tisících vězňů, kteří v posledních dnech uprchli z vězení po celém území státu. Policejní služebny byly vyrabovány a policie prakticky mnohde přestala fungovat a na ochranu majetku vznikají pouze sousedské domobrany. Kde to situace umožňuje zapojují se egyptští civilisté i do ochrany nejvzácnějších egyptských památek, jako například v okolí Údolí králů u Luxoru.

V současné době je z rozhodnutí vládních úřadů v Egyptě vypnutý internet a mobilní telefonní sítě, a tak jsou velké problémy získat aktuální informace přímo z Egypta. Tyto potíže má i šéf egyptského úřadu pro památky Zahi Hawass, který své zprávy na svůj internetový blog přeposílá faxem do Itálie, odkud se přes Londýn dostávají do světa.

Ani on ovšem nemá moc příznivých zpráv. „Zákaz vycházení začal platit opět v sobotu odpoledne v 16:00. Celou noc jsem přijímal zprávy od mých inspektorů v Sakkáře, Dahšúru a Mit Rahina. Naše sklady v Abúsíru byly otevřeny, a já jsem nemohl najít nikoho, kdo by na místě uložené starožitnosti chránil. V současné době ještě nevím, co se stalo v Sakkáře, ale čekám, že to uslyším od inspektorů velmi brzy. Na východ od Qantara na Sinaji máme velký sklad obsahující starožitností z muzea Port Said. Je smutné, že velká skupina vyzbrojená zbraněmi a nákladním automobilem do depozitu vstoupila, otevřela bedny ve skladu a vzala řadu cenných předmětů. Jiné skupiny se pokoušely proniknout do Koptského muzea, Královského muzea šperků, Národního muzea v Alexandrii a muzea El-Manial. Naštěstí prozíraví zaměstnanci Královského muzea šperků přestěhovali všechny objekty do suterénu a před odjezdem je zapečetili,“ popsal situaci kolem egyptských starožitností v zatím posledním záznamu doktor Hawass. „Moje srdce je zlomené a moje krev se vaří. Mám pocit, že všechno, co jsem udělal v posledních deviti letech bylo za jeden den zničeno. Ale všichni inspektoři, mladí archeologové a správci, mi volají z lokalit a muzeí po celém Egyptě, aby mi řekli, že dají svůj život za ochranu našich památek,“ dodal.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 31.1.2011, 4:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA