Novinky

Pašerák umění odhalil hrob císaře Caliguly

Autor: (jds)

Obrázek

Řím, 17.1.2011
Italská policie koncem minulého týdne oznámila, že zadržela zloděje, který chtěl vyplenit dosud nenalezený hrob římského císaře Caliguly. Archeologická senzace se má nacházet v blízkosti císařova venkovského sídla u jezera Nemi jižně od Říma.

Nepřehlédněte 

Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, zvaný Caligula, žil v letech 12 až 41 křesťanské éry. Ke své přezdívce Caligula (doslova „Botička“) přišel budoucí císař již ve třech letech, když ho do páru vojenských bot zvaných caligae obouval během svých tažení do Germánie jeho otec, vojevůdce Germanicus. V římských legiích byl mladší Germanicus Caligula oblečený do malé legionářské uniformy velmi populární, a tak mnohem později v roce 37, když se řešilo nástupnictví po zesnulém císaři Tiberiovi, měl za sebou mimořádně silné zastánce.

2011-01-18.caligula.jpgPůl roku po zahájení své vlády se pětadvacetiletý císař nervově zhroutil, a tak jeho krátká čtyřletá vláda proslula spíše díky teroru, nechutným vraždám pro zábavu, či pokusu jmenovat svého oblíbeného koně Incitata římským konzulem. Nechal také zhotovit dvě dosud největší nalezené lodě starověku, které byly později vyloveny ze dna jezera Nemi. Obě luxusně zařízená plavidla sloužila k nákladným radovánkám císařových nejbližších a jedna z lodí nesla dokonce plovoucí chrám zasvěcený bohyni lovu Dianě. Lodě měly v podpalubí dokonce podlahové vytápění, na palubách stály nákladné objekty včetně pohyblivých soch. Zbytky zachovalých plavidel nechal na konci druhé světové války před postupujícími spojeneckými armádami spálit italský diktátor Benito Mussolini. Také císař Caligula ovšem skončil poměrně neslavně. V osmadvaceti letech ho zavraždil člen jeho pretoriánské osobní gardy.

Jezero Nemi bylo oblíbeným místem choromyslného císaře, a tak archeologové předpokládali, že někde v jeho okolí by se mohl ukrývat dosud nenalezený Caligulův hrob. A právě v jeho blízkosti zadržel zvláštní tým italské policie muže, jenž nakládal na náklaďák dvouapůlmetrovou antickou sochu s typickými caligae na nohách, kterou chtěl propašovat za hranice. Hodnotu sochy z vzácného řeckého mramoru odhadli experti na více než milion eur a po výsleších pachatel dokonce dovedl policisty na místo, kde tento týden začnou archeologické vykopávky. Odborníci i policisté věří, že dlouho hledaný ztracený hrob šíleného císaře Caliguly již mají na dosah.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 18.1.2011, 22:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA